Resort zdrowia: o lekach z darowizn decyduje szpital

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2018 14:13

Odnosząc się do informacji, które mogą wzbudzać niepokój, wyjaśniamy, że ustawa refundacyjna obejmuje wyłącznie produkty lecznicze, które są refundowane. Przepisy nie odnoszą się bezpośrednio do kwestii darowizny leków refundowanych - informuje Ministerstwo Zdrowia.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Resort wskazuje, że  przepisy pozwalają na to, "aby np. firma farmaceutyczna sprzedawała refundowane leki do szpitali za symboliczną złotówkę lub przekazywała je w formie darowizny".

- Przepisy ustawy o refundacji nie dotyczą leków nierefundowanych. Kwestia przekazywania i stosowania tych leków pozostaje w gestii placówek leczniczych. Ustawa o refundacji ani przepisy o RDTL (ratunkowy dostęp do technologii lekowych - red.) nie zabraniają przyjmowania przez szpital leków w formie darowizn ani stosowania ich u pacjentów - zaznacza MZ w komunikacie.

Resort zdrowia przypomina, że decyzja o umożliwieniu pacjentom przyjmowania nierefundowanych leków onkologicznych zakupionych ze środków pochodzących z darowizn lub o ewentualnej odmowie leczenia ich tymi lekami należy do dyrekcji szpitala.

Źródło: mz.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum