Resort sprawiedliwości o swoim projekcie zmian w prawie farmaceutycznym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2018 09:46

Skuteczne przeciwdziałanie nielegalnemu wywozowi leków za granicę - to jeden z celów opublikowanego we wtorek (5 czerwca) projektu nowelizacji prawa farmaceutycznego. Jak już informowaliśmy, projekt przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zasadniczym celem regulacji, jak wskazano w uzasadnieniu, jest usystematyzowanie przepisów dotyczących zasad prowadzenia przez Państwową Inspekcję Farmaceutyczną kontroli, a także zmiana przepisów dotyczących penalizacji nielegalnego wytwarzania i dystrybucji produktów leczniczych oraz skupu leków z rynku detalicznego w celu ich sprzedaży i wywozu zagranicę.

Nowela ma wprowadzić instrumenty, które umożliwią skuteczne przeciwdziałanie procederowi tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji deficytowych produktów leczniczych.

Ceny części leków w Polsce są niższe niż w innych krajach. Wynika to z polityki państwa, polegającej m.in. na refundowaniu części leków, by były dostępne. Ich ceny nie są dyktowane przez rynek, lecz ustalane w negocjacjach z koncernami farmaceutycznymi. Wywożenie tych leków z kraju i ich sprzedaż za granicą sprawiają, że niektórych farmaceutyków brakuje w polskich aptekach.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości, skala "odwróconego łańcucha dystrybucji" jest tak duża, że można mówić o działaniu w Polsce mafii lekowej. Resort podawał w maju, że wartość nielegalnie wyprowadzonych medykamentów szacuje się na ponad 2 mld zł.

"Wywożone są one za pomocą specjalnie do tego celu zakładanych aptek, hurtowni prowadzących podwójną księgowość, fałszywych przychodni, a nawet lecznic weterynaryjnych. W rezultacie na półkach aptecznych w Polsce niemal notorycznie brakuje około 200 leków. Problem dotyczy głównie preparatów antynowotworowych, przeciwzakrzepowych, przeciwastmatycznych i nowoczesnych insulin, a więc leków ratujących życie chorych" - wskazywało MS.

Projekt przewiduje, że hurtownie farmaceutyczne będzie obowiązywał bezwzględny zakaz zaopatrywania się w produkty lecznicze u detalistów, czyli m.in. w aptekach. Zakaz obejmie również tzw. przesunięcia międzymagazynowe w ramach jednej firmy, a więc np. z apteki do hurtowni tego samego właściciela. Proponowane w projekcie przepisy jednoznacznie mówią, że celem funkcjonowania aptek jest bezpośrednie zaopatrywanie ludności.

Nowela kompleksowo reguluje także sprawę kontroli przez Państwową Inspekcję Farmaceutyczną (kontrole planowe, doraźne, czyli bez uprzedniego zawiadomienia, oraz sprawdzające). Wśród proponowanych rozwiązań są m.in. ułatwienia dotyczące dostępu do pomieszczeń i możliwość korzystania przez PIF przy kontrolach z pomocy funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Przedsiębiorca, który w wyznaczonym terminie nie przekaże dokumentów, danych lub informacji wskazanych przez inspektora farmaceutycznego, narazi się na karę pieniężną w wysokości do 50 tys. zł. W razie uporczywego uchylania się od obowiązku kara będzie mogła wynieść do 300 tys. zł.

W myśl projektu, ten, kto wbrew prawu nabywa, zbywa, przywozi, wywozi lub przechowuje produkt leczniczy będzie podlegał karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Przy przestępstwach na dużą skalę ma to być od 6 miesięcy do 8 lat. Jeśli przestępstwo będzie dotyczyło leku, który staje się przez to niedostępny w Polsce (wykaz takich leków prowadzi Ministerstwo Zdrowia), sprawca narazi się na karę od roku do 10 lat więzienia.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum