Rekordowy grudzień: hurtownie sprzedały aptekom leki za blisko 2 mld zł

Autor: IMS Health/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2012 15:46

Jak wynika z danych IMS Health, niezależnej firmy badającej rynek farmaceutyczny, sprzedaż leków i produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek w Polsce (mierzona w cenach hurtowych) wzrosła w 2011 roku o 4,8 proc. do ponad 23,3 mld złotych.

- Zapowiedź wprowadzenia nowej listy leków refundowanych od stycznia 2012 roku  wywołała w grudniu panikę zakupową. Obawiając się wzrostu cen leków i usunięcia niektórych z nich z list refundacyjnych pacjenci często kupowali leki na zapas. Wartość dziennych sprzedaży hurtowni w grudniu była nawet o kilkadziesiąt procent wyższa niż rok wcześniej. W efekcie sprzedaż hurtowni do aptek zanotowała w tym miesiącu najwyższą dynamikę w skali całego roku i osiągnęła niemal 2 mld złotych - komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

- Wyniki sprzedaży z hurtowni do aptek w grudniu poprawiły dynamikę rynku w całym roku o prawie 1 punkt procentowy. Jeszcze do listopada skumulowana dynamika wartości rynku systematycznie malała i po jedenastu miesiącach wynosiła 4 proc. - dodaje ekspert IMS Health.

Dynamika rynku w 2011 roku była bardzo zróżnicowana. Rekordowy był pierwszy kwartał - ponad 10 proc. wzrostu rdr i wartość rynku 6,3 mld złotych. Słabsze były kwartały drugi i trzeci z dynamiką odpowiednio 0,6 proc. i nieco ponad 1 proc.

W czwartym kwartale 2011 roku sprzedaż z hurtowni do aptek wyniosła niemal 6 mld złotych i była o prawie 7 procent wyższa niż rok wcześniej. Najwyższą sprzedaż do aptek hurtownie zanotowały w marcu - prawie 2,2 mld złotych, a najniższą w lipcu - prawie 1,7 mld.

- W ubiegłych latach, po okresie wzmożonych zakupów leków stymulowanych zmianami na listach refundacyjnych, w kolejnych kilku miesiącach obserwowaliśmy mniejszą dynamikę rynku spowodowaną konsumpcją leków kupionych wcześniej na zapas. Podobnie może być w pierwszych miesiącach tego roku. Musimy jednak pamiętać, że rok 2012 to okres wprowadzania nowej ustawy refundacyjnej i związane z tym zmiany mogą jeszcze w znaczący sposób wpływać na dynamikę rynku - zauważa Gawroński.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum