Rekordowa dotacja: 40 mln zł na produkcję innowacyjnego leku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 listopada 2010 09:57

Biotechnologiczna spółka Mabion otrzymała największe w historii dofinansowanie z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka, o wartości blisko 40 mln zł.

Rekordowa dotacja: 40 mln zł na produkcję innowacyjnego leku

Pieniądze z projektu mają być przeznaczone na dokończenie prac badawczo-rozwojowych nad nowym lekiem przeciwnowotworowym oraz na zakup instalacji i uruchomienie linii technologicznej do jego przemysłowego wytwarzania.

Jak informują przedstawiciele spółki, decyzję o dofinansowaniu przekazała firmie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Pieniądze przyznano na realizację projektu dotyczącego rozwoju i wdrożenia leku mabionCD20, stosowanego w terapii niektórych nowotworów (chłoniaków i białaczek). Całkowita wartość projektu to 74,8 mln zł, natomiast wartość dofinansowania to 39,7 mln zł.

Środki zostały przyznane w ramach realizacji programu 1.4-4.1 Innowacyjna Gospodarka na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych. Mają być rozliczone w latach 2010-2014.

Mabion to polska firma biotechnologiczna, która powstała w marcu 2007 roku w celu wprowadzenia na rynek leków onkologicznych najnowszej generacji. Obecnie spółka prowadzi prace badawczo-rozwojowe nad dwoma lekami stosowanymi w leczeniu nowotworów: pierwszy z nich będzie stosowany w leczeniu raka krwi, drugi – raka piersi.

Leki będą wytwarzane w technologii humanizowanych przeciwciał monoklonalnych. Technologia ta, samodzielnie rozwijana w Mabionie, to high-tech na najwyższym światowym poziomie. Proces humanizowania przeciwciał monoklonalnych, będący szczytowym osiągnięciem dzisiejszej biotechnologii, umożliwia produkcję leków celowanych, które działają wybiórczo na komórki nowotworowe, zapewniając lepszą skuteczność i mniejszą toksyczność terapii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum