Refundacyjna równia pochyła: w grudniu nadsprzedaż, w styczniu spadki

Autor: Radio Szczecin, LJ/rynekzdrowia.pl • • 22 lutego 2012 11:16

Zawirowania wokół wprowadzenia w życie nowej listy refundacyjnej spowodowały zmiany w wydatkach Funduszu na refundację leków na przełomie 2011 i 2012 roku.

Jak informuje Radio Szczecin, Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki NFZ wydał w grudniu ub. r. o około 12 mln zł, tj. o 40 proc. więcej na leki w porównaniu do poprzednich miesięcy. Jednocześnie w styczniu br. jego wydatki na refundację spadły o blisko 14 mln zł.

Wyniki Funduszu nie są niczym zaskakującym. Firmy analizujące rynek farmaceutyczny odnotowały już w pierwszych tygodniach 2012 r. gwałtowny spadek sprzedaży aptecznej. Według danych IMS Health, w styczniu  pacjenci wydali w aptekach o około 24 proc. mniej w porównaniu do sytuacji sprzed roku.

Największe spadki odnotował rynek leków na receptę. W lutym br. tendencja spadkowa utrzymuje się, chociaż nie jest już tak duża, jak w styczniu. Grudzień ub. r. był natomiast miesiącem wzmożonych zakupów.

Wprowadzenie nowej listy leków refundowanych od stycznia 2012 r. wyraźnie zmieniło typowe zachowania pacjentów na przełomie roku i spowodowało większe zakupy leków w grudniu. Klienci aptek obawiając się wzrostu cen leków i usunięcia niektórych z nich z list refundacyjnych kupowali leki na zapas, co spowodowało w całym miesiącu kilkunastoprocentowy wzrost wartości sprzedaży w ujęciu rok do roku.


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum