Refundacja: niebotyczne ceny leków po przeszczepach

Autor: Rzeczpospolita, LJ/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2017 10:02

Pacjenci po przeszczepach boją się, że nie będzie ich stać na leki, które muszą przyjmować, by nie doszło do odrzucenia organu - opisuje "Rzeczpospolita".

Refundacja: niebotyczne ceny leków po przeszczepach
Nawet o 1000 zł zdrożały refundowane leki dla pacjentów po transplantacjach, w tym zawiesiny dla dzieci. Fot. PTWP

Nawet o 1000 zł zdrożały refundowane leki dla pacjentów po transplantacjach, w tym zawiesiny dla dzieci. Majowa lista refundacyjna zmieniła dotychczas obowiązujące odpłatności za środki immunosupresyjne, czyli zapobiegające odrzuceniu przeszczepu, przeciwgrzybicze i antywirusowe, które podrożały nawet kilkaset procent - pisze Rzeczpospolita.

Za valcyte zamiast 3,20 zł trzeba teraz zapłacić 1327,15 zł, a ceglar z 3,20 zł zdrożał do 1057,82 zł. Najmniejsza podwyżka wynosi kilkadziesiąt złotych – z 20 do 60 zł, które stanowią 200 proc. poprzedniej ceny.

Więcej: www.rp.pl

- Zmiany, które weszły od maja w refundacji leków immunologicznych, nie powodują zagrożenia dla pacjentów, a mechanizm obejmowania refundacją kolejnych odpowiedników sprzyja stałemu obniżaniu cen leków. Nowe leki, które weszły na listę jako pierwsze odpowiedniki, są tak samo skuteczne i bezpieczne - przekonywał wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz na wczorajszym (24 maja) posiedzeniu komisji zdrowia.

 

- Spotkaliśmy się w producentami leków immunospupresyjnych. Część z nich zadeklarowało obniżkę cen leków do poziomu ceny wprowadzonych odpowiedników. Na kolejnej liście należy zatem spodziewać się zmian - dodał Tombarkiewicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum