PAP/Rynek Zdrowia | 16-03-2009 15:51

Refundacja leku na ADHD: zaważyła opinia AOTM

Zdaniem wiceministra zdrowia Marka Twardowskiego refundacja specyfiku na ADHD jest wielkim ukłonem w stronę rodziców dzieci, które są dotknięte tą chorobą. Dla wpisania na listę leków refundowanych decydująca była ocena Agencji Oceny Technologii Medycznych.

– Agencja uznała, że lek ten jest godny refinansowania i w połączeniu z psychoterapią jest bardzo skuteczny – powiedział wiceminister. Lek będzie zapisywany przez specjalistów neurologów dziecięcych na receptach ścisłego zarachowania i stosowany równolegle z psychoterapią. Refundowany jest dla pacjentów do 18 roku życia.

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (Attention Deficit Hyperactivity Disodrer), znany pod skrótową nazwą ADHD występuje na całym świecie. Zaburzenie to jest rozpoznawane u dzieci, ma trzy główne objawy: problemy z utrzymaniem uwagi, problemy z impulsywnością i nadmierna ruchliwość. Ocenia się, że ADHD dotyka między 3 a 8 proc. dzieci w wieku szkolnym, ale tylko 20 proc. dotkniętych nim dzieci trafia pod specjalistyczną opiekę. Częściej tym zaburzeniem dotknięci są chłopcy.