Recepta od farmaceuty na szczepionkę taka sama, jak od lekarza? Będzie głosowanie komisji

Autor: Luiza Jakubiak • Źródło: Rynek Zdrowia11 stycznia 2023 18:15

Posłowie zgłosili rozwiązanie, by recepta farmaceutyczna na szczepionkę przeciwko grypie była tak samo traktowana, jak recepta przepisywana przez lekarza, czyli z refundacją dla pacjenta.

Recepta od farmaceuty na szczepionkę taka sama, jak od lekarza? Będzie głosowanie komisji
Posłowie jutro rozpatrzą, czy szczepionka przeciw grypie wypisana przez farmaceutę będzie z refundacją Fot. ShutterStock
  • W Sejmie procedowany jest przepis, który umożliwia farmaceutom wypisanie recepty farmaceutycznej na szczepionkę przeciwko grypie
  • Jednak tak wystawiona recepta jest dla pacjenta pełnopłatna
  • Posłowie postulują zmianę, żeby recepta farmaceutyczna była tak samo traktowana, jak recepta na szczepionkę przeciwko grypie przepisywana przez lekarza

Są poprawki do ustawy. Recepta od farmaceuty tak samo traktowana jak od lekarza

11 stycznia 2023 roku posłowie rozpatrzyli sprawozdanie sejmowej Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o badaniach klinicznych. W projekcie zawarto również rozwiązanie umożliwiające wystawianie recepty farmaceutycznej w aptece przez farmaceutów na szczepionkę przeciwko grypie.

Chodzi o zmiany w art. 96 ustawy Prawo farmaceutyczne: receptę farmaceutyczną można również wystawić na produkt immunologiczny niezbędny do przeprowadzania szczepienia ochronnego przeciw grypie w aptece ogólnodostępnej – na podstawie art. 86 ust. 8a. Recepta farmaceutyczna określona w zdaniu pierwszym jest podstawą zastosowania produktu leczniczego w aptece ogólnodostępnej, w której farmaceuta wystawił tę receptę.

Jednak projekt przewiduje, że w odróżnieniu od recepty wystawianej przez lekarza, recepta farmaceutyczna nie będzie refundowana. Zwrócili na to uwagę posłowie w czasie dzisiejszego II czytania.

- Zapomniano o ważnej kwestii w tej poprawce, ponieważ pacjent, który nabywa szczepionkę na receptę farmaceutyczną, musi zapłacić 100 procent. Ta poprawka daje tylko dostęp. Zatem emeryci, osoby powyżej 75 roku życia, i inne, którym zgodnie z prawem farmaceutycznym ta szczepionka należy się z ulgą, tej szczepionki z taką ulgą nie dostaną – mówił poseł Rajmund Miller.

- Dlatego jako Klub Koalicji Obywatelskiej składamy projekt poprawki do tej ustawy, żeby recepta farmaceutyczna była tak samo traktowana jak recepta na szczepionkę przeciwko grypie przepisywana przez lekarza - dodał.

Idealna byłaby refundacja 100 procent

Na to samo zwróciła uwagę posłanka Marcelina Zawisza z Klubu Lewicy.

– Recepty farmaceutyczne na szczepionki przeciwko grypie nie będą refundowane. Idealna byłaby refundacja na 100 procent, czego domaga się Klub Lewicy. Natomiast można już dziś rozwiązać kwestię refundacji, by była taka sama, jak dla recept wystawianych przez lekarza. Klub zgłasza odpowiednią poprawkę.

Za tym rozwiązaniem byli również posłowie PiS. – Nie jest możliwe, żeby uzyskać szczepionkę na receptę farmaceutyczną bezpłatnie, a w tej grupie są na przykład kobiety w ciąży i osoby w wieku 75 plus oraz dzieci. Mam pytanie do ministra, czy zatem recepta farmaceutyczna obejmie refundacją również te osoby? – zapytała Elżbieta Płonka.

Obecny podczas posiedzenia wiceminister zdrowia Piotr Bromber nie odniósł się jednak do tej kwestii.

W czwartek, 12 stycznia o godzinie 9.00 podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia posłowie rozpatrzą poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy.

Komu dzisiaj przysługują refundowane szczepionki przeciwko grypie?

W sezonie 2022/2023 refundacja szczepionek przeciw grypie wygląda następująco:

VaxigripTetra (inaktywowana 4-walentna szczepionka przeciw grypie, podawana we wstrzyknięciu):

  • bezpłatnie: kobiety w ciąży i osoby powyżej 75 lat
  • odpłatność 50 procent (dopłata pacjenta - 25,95 zł): dzieci po ukończeniu 6 miesiąca życia do 18. roku życia, osoby w wieku 18 – 65 lat z grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy, osoby w wieku powyżej 65 lat – 75 lat

Influvac Tetra (inaktywowana 4-walentna szczepionka przeciw grypie, podawana we wstrzyknięciu):

  • bezpłatnie: kobiety w ciąży
  • odpłatność 50 procent (dopłata pacjenta - 25,78 zł): osoby w wieku 18 – 65 lat z grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy

Fluenz Tetra (żywa, donosowa 4-walentna szczepionka przeciw grypie)

  • odpłatność 50 procent (dopłata pacjenta - 47,12 zł): dzieci po ukończeniu 24 miesiąca życia a przed ukończeniem 18 lat.

Osoby z grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy: po przeszczepieniu narządu miąższowego, z niewydolnością układu oddechowego, astmą oskrzelową, POChP, niewydolnością układu krążenia, chorobą wieńcową, niewydolnością nerek, nawracającym zespołem nerczycowym, chorobami wątroby, metabolicznymi, w tym cukrzycą, neurologicznymi oraz neurorozwojowymi, z upośledzeniem układu odporności, w tym po przeszczepieniu komórek hematopoetycznych i chorujących na nowotwory układu krwiotwórczego.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum