Recepta. Ważny komunikat NFZ w sprawie wystawiania recept
NFZ opublikował ważny komunikat w sprawie recept. Dotyczy osób uprawnionych do wystawiania recept oraz świadczeniodawców. Z jego treści wynika, że NFZ zaleca zabezpieczenie w formie wystawiania recept papierowych, gdy nie ma dostępu do systemu teleinformatycznego.

- NFZ opublikował 3 marca oficjalne stanowisko w sprawie pobierania zakresów recept przez świadczeniodawców oraz osoby uprawnione
- Podkreślono w komunikacie, że w przypadku braku możliwości skorzystania z systemu elektronicznego, możliwe jest wypisanie recepty papierowej
- Wystawienie recept w formie tradycyjnej jest możliwe poprzez m.in. pobranie zakresów numerów recept
Komunikat NFZ w sprawie recept
Jak czytamy w komunikacie od NFZ, Fundusz powołując się na prawo farmaceutyczne wyjaśnił, że w przypadku braku dostępu do systemu teleinformatycznego, osoba uprawniona może wystawić receptę w formie papierowej.
Z tego też powodu NFZ przekazał w komunikacie najważniejsze zalecenie skierowane do świadczeniodawców oraz osoby uprawnione.
- Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca świadczeniodawcom oraz osobom uprawnionym do wystawiania recept, zabezpieczenie możliwości wystawiania recept w postaci papierowej poprzez pobranie zakresów numerów recept lub wystąpienie z wnioskiem o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept, kierowanym do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności – czytamy.
Oprócz tego wspomniano, że w systemie informatycznym w wojewódzkich oddziałach NFZ wprowadzone są pomocne funkcjonalności:
- składanie wniosków o dostęp do portalu NFZ,
- dostęp do eWUŚ,
- uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept,
- możliwość pobierania zakresów numerów recept.
Jak długo jest ważna recepta? Są trzy okresy ważności
Uprawnienia farmaceuty ws. recept. Recepta farmaceutyczna
Dodajmy, że to kolejny komunikat w sprawie recept w ostatnim czasie. Również w marcu Główny Inspektorat Farmaceutyczny wyjaśnił w oddzielnym komunikacie, że każdy farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta jest uprawniony do wystawienia recepty farmaceutycznej.
Według GIF, farmaceuta pracujący w aptece lub punkcie aptecznym w sytuacji zagrożenia zdrowia pacjenta, jest uprawniony do wystawienia recepty na produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp (z zastrzeżeniem smrodków kontrolowanych).
Podkreślono także, że wymienione recepty realizowane są z pełną odpłatnością – 100 proc. i wymagane jest ich ewidencjonowanie. Dodatkowo, w szczególnych sytuacjach regulowanych zapisami ustawy, tj. brak dostępu do systemu e-zdrowia (P1) oraz zagrożenie zdrowia pacjenta o nieustalonej tożsamości, możliwe jest wystawienie recepty farmaceutycznej w postaci papierowej.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)