×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych. Jest nowa lista leków nieobjętych procedurą RDTL

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 18 września 2023 16:15

RDTL - ta procedura zwana jest procedurą "ostatniej szansy". Pozwala ciężko chorym na dostęp do drogiego leczenia.  Ministerstwo Zdrowia cyklicznie obwieszcza, które z leków nie mogą być opłacane w ramach RDTL.

Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych. Jest nowa lista leków nieobjętych procedurą RDTL
Krótsza lista leków nieobjętych procedurą RDTL. Fot. Shutterstock
  • 89 pozycji  - tyle ma lista leków, których nie można sfinansować w ramach RDTL
  • Taką listę minister zdrowia publikuje cyklicznie
  • Lista wejdzie w życie za 7 dni. Możliwa jest kontynuacja już rozpoczętego leczenia w ramach RDTL lekiem widniejącym na nowej liście

RDTL: które leki bez tej procedury?

Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych (RDTL) oznacza finansowanie leków w sytuacji, gdy np. możliwe jest wydłużenie życia pacjenta, przy czym wykorzystane zostały dostępne refundowane technologie lekowe.

Poprzednia listę Ministerstwo Zdrowia opublikowało 7 sierpnia. Teraz jest nowa, krótsza o jedna pozycję. Jest ich łącznie 89.

Jednocześnie Minister Zdrowia informuje, że pacjenci, którzy rozpoczęli leczenie produktem leczniczym niepodlegającym finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych przed dniem obowiązywania właściwego wykazu, mają prawo do kontynuacji leczenia pod warunkiem udowodnienia skuteczności dotychczasowego leczenia. Informacja o kontynuacji leczenia powinna zostać przekazana przez świadczeniodawcę do właściwego lokalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Listę można znaleźć pod tekstem. Dodajmy, że zniknął z niej roztwór do infuzji Aspaveli, stosowany w nocnej napadowej hemoglobinurii w populacji pacjentów ze zdiagnozowaną nocną napadową hemoglobinurią z obecnością klonu NNH ≥1% oraz występowaniem m.in. objawów hemolizy oraz zakrzepicy.




 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze