Raport: wartość globalnego rynku leków onkologicznych to 113 mld dolarów

Autor: QuintilesIMS Institute/Rynek Zdrowia • • 23 czerwca 2017 19:11

Globalny rynek leków stosowanych w leczeniu chorób onkologicznych w 2016 roku osiągnął wartość 113 mld USD (licząc w cenach producenta netto) - oceniają autorzy raportu „Global Oncology Trends 2017” .

Raport: wartość globalnego rynku leków onkologicznych to 113 mld dolarów
FOT. Arch. RZ/Materiały prasowe; zdjęcie ilustracyjne

Globalny rynek leków stosowanych w leczeniu chorób onkologicznych w 2016 roku osiągnął wartość 113 mld USD (licząc w cenach producenta netto) - oceniają autorzy raportu „Global Oncology Trends 2017” .

- Średnioroczny wzrost wartościowy w latach 2011-2016 wyniósł 7,9% i związany był głównie z większą liczbą dopuszczonych terapii i odpowiadającymi im wyższymi kosztami leczenia. Było to szczególnie zauważalne w Stanach Zjednoczonych - które stanowiły 46% wartości rynku światowego - informują eksperci firmy analitycznej QuintilesIMS Institute, którzy opracowali raport „Global Oncology Trends 2017”.

W USA w latach 2011-2015 wprowadzono 37 nowych leków onkologicznych, głównie terapii celowanych. Poza Stanami Zjednoczonymi znaczącym czynnikiem wzrostu rynku, obok stosowania nowych terapii, było zwiększenie liczby pacjentów przyjmujących leki starszej generacji.

Ostatnia dekada przyniosła nowe schematy prowadzenia terapii onkologicznych, których pojawianie się wynikało głównie z postępu naukowego w obszarze terapii celowanych oraz immunoonkologii. W latach 2011-2016 zarejestrowano 68 leków onkologicznych, których wskazania dotyczyły 22 różnych typów nowotworów.

Nowe terapie przyczyniły się m.in. do zwiększenia liczby leczonych pacjentów. Przykładowo, dzięki wprowadzeniu 8 nowych leków, mających zastosowanie w różnych liniach leczenia czerniaka, w Stanach Zjednoczonych trzykrotnie wzrosła liczba leczonych pacjentów.

Kolejnym pozytywnym efektem wprowadzenia nowych terapii był spadek śmiertelności w krajach rozwiniętych. W największym stopniu był on zauważalny w przypadku takich nowotworów jak: rak piersi, rak płuca, rak gruczołu krokowego, czy rak jelita grubego.

W latach 2011-2015 w analizowanych przez autorów raportu krajach wprowadzono do sprzedaży 42 leki onkologiczne. Kolejnych 9 nowych terapii pojawiło się na rynku w 2016 roku. W żadnym z analizowanych krajów nie było w sprzedaży wszystkich nowo wprowadzonych leków.

Więcej niż połowa z wprowadzonych 42 leków była dostępna tylko w 8 krajach, przy czym najwięcej w Stanach Zjednoczonych i Niemczech - odpowiednio 37 i 35 leków. Tzw. kraje pharmerging - jak na przykład Chiny, Indonezja, Indie - charakteryzowały się niską liczbą wprowadzonych nowych leków onkologicznych. W Polsce w 2016 roku dostępnych było 18 z 42 nowych leków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum