Raport PMR: stały wzrost wartości rynku leków biologicznych w Polsce

Autor: PMR/Rynek Zdrowia • • 24 sierpnia 2013 17:08

Z raportu firmy badawczej PMR wynika, że wartość rynku leków biotechnologicznych i biopodobnych w 2012 r. w Polsce wyniosła ok. 3,2 mld zł. W kolejnych latach ma rosnąć średniorocznie w tempie 10%.

Raport PMR: stały wzrost wartości rynku leków biologicznych w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W 2012 r. w Polsce siłą napędową rynku leków biologicznych i biopodobnych były wydatki na programy terapeutyczne/lekowe, natomiast dynamikę osłabiły spadające wydatki na chemioterapię oraz sprzedaż apteczną. Na podstawie prognoz firm oraz zakładanych wydatków na finansowanie programów lekowych i chemioterapię przewidywany jest około 10% średnioroczny wzrost rynku tych leków w latach 2013-2015, przy czym motorem wzrostu będą nowe programy lekowe - czytamy w raporcie.

Analitycy PMR przypominają, iż Polska należy do regionu Europy Środkowej i Centralnej, który jest częścią najszybciej rozwijających się rynków leków biologicznych. Wiąże się to z faktem, iż jest to dość nienasycony rynek i dopiero niedawno pojawia się dla pacjentów możliwość leczenia drogimi lekami biologicznymi w nowych programach lekowych.

W sumie, wartość rynku leków biologicznych i biopodobnych w Polsce, które są dostępne w ramach programów lekowych, chemioterapii i w aptekach (w tych ostatnich większość stanowią insuliny, szczepionki oraz leki immunostymulujące) wyniosła w 2012 r. około 3,2 mld zł.

W badaniu przeprowadzonym specjalnie na potrzeby raportu, zapytano respondentów, jakie są ich zdaniem największe bariery i stymulanty rozwoju działalności ich przedsiębiorstw w Polsce. Okazuje się, że obecnie największą barierą dla firm są wysokie koszty produkcji leków biologicznych i biopodobnych. Wynika to m.in. z konieczności prowadzenia dodatkowych badań klinicznych.

Barierą są również przepisy wydłużające czas oczekiwania na decyzję o refundacji, czy też wysokie podatki. W większości przypadków Polskę docenia się w branży farmaceutycznej za dobrze wykwalifikowaną kadrę, m.in. w dziedzinie badań klinicznych leków chemicznych. Jednak respondenci wskazują na niedobór kadry wykwalifikowanej w analizowanym segmencie leków biologicznych - informuje PMR.

Czyt. także: Leki biopodobne: potrzebujemy rzetelnej informacji

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum