Raport Komisji Europejskiej: koncerny blokują dostęp do tanich leków

Autor: Luiza Jakubiak/ Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2008 06:31

Polityczna presja

Stosowane jest także zawieranie porozumień patentowych z producentami leków generycznych w UE, w których określono warunki zawarcia ugody w trwających postępowaniach lub sporach. Ponad 10 proc. tych porozumień stanowiły tzw. „porozumienia o płatnościach odwrotnych”, na podstawie których ograniczano możliwość wprowadzenia na rynek leków generycznych i które przewidywały płatności dokonywane przez producentów leków innowacyjnych na rzecz producentów leków generycznych. Całkowita kwota tych płatności przekroczyła 200 mln euro.

W sprawozdaniu Komisji omówiono kilka przykładowych leków, które straciły wyłączność w okresie od 2000 do 2007 r. w 17 państwach UE i oszacowano, że w tym samym okresie możliwe było osiągnięcie dodatkowych oszczędności dotyczących tej próby w wysokości ok. 3 mld euro, gdyby leki generyczne zostały wprowadzone na rynek bez opóźnień.

Na podstawie próby leków, których odpowiedniki generyczne zostały wprowadzone na rynek w latach 2000-2007, stwierdzono, że średni poziom cen leku spadał o prawie 20 proc. po pierwszym roku od wprowadzenia leku generycznego. W skrajnych przypadkach odnotowano spadek poziomu cen aż o 90 proc.

- Polityczna presja ze strony państw członkowskich UE, aby zmniejszyć koszty systemów ochrony zdrowia, oznacza, iż jest mało prawdopodobne, aby badanie nie przyniosło w najbliższej przyszłości konkretnych kroków, zarówno w postaci działań Komisji na gruncie prawa konkurencji, jak i ewentualnie propozycji działań legislacyjnych – skomentował wyniki raportu Robert Gago, szef zespołu prawa konkurencji kancelarii Lovells.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum