Raport Frost & Sullivan o rozwoju rynku przeciwciał monoklonalnych

Autor: JJX/Rynek Zdrowia • • 07 listopada 2012 15:31

Skuteczność farmaceutyków opartych na przeciwciałach monoklonalnych stosowanych w terapii chorób złożonych, przy mniejszej liczbie działań niepożądanych, przyspieszyły rozwój tych leków, kosztem konwencjonalnych leków chemicznych.

Przeciwciała monoklonalne (ang. monoclonal antibody, mAb) są monospecyficznymi, złożonymi białkami o wysokiej masie cząsteczkowej, które mogą ulegać modyfikacjom potranslacyjnym, np. glikozylacji. Ze względu na to, że są powszechnie stosowanymi w terapii lekami biologicznymi, są także najszybciej rosnącym segmentem na rynku biotechnologicznym.

Przeciwciała typu mAb są przede wszystkim stosowane w leczeniu chorób nowotworowych, autoimmunologicznych oraz zapalnych. Inne obszary terapeutyczne, w których wykorzystywane są mAb to choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby zakaźne oraz przeszczepy narządów.

Analitycy Frost & Sullivan zwracają uwagę, że dzięki rozwojowi technologii w sektorach biotechnologii i genomiki, przeciwciała monoklonalne mogły zacząć być stosowane jako leki. W związku ze wzrostem liczby występowania chorób i pogorszeniem się kondycji społeczeństw, rośnie także potrzeba zastosowania innowacyjnych i skutecznych leków.

Według najnowszego raportu globalnej firmy doradczej Frost & Sullivan, pt. "Analiza europejskiego rynku terapetycznych przeciwciał monoklonalnych" przychody tego sektora wyniosły 19,01 mld dol. w 2011 roku i szacuje się, że osiągną wartość 42,37 mld dol. w roku 2018, przy średnim rocznym tempie wzrostu w wysokości 12,1 proc. w latach 2011-2018.

Wysokie koszty związane z rozwojem leku stanowią główną barierę dla firm chcących wejść na rynek, ze względu na złożony proces produkcji, drogie materiały biologiczne i chemiczne oraz badania kliniczne, a także konieczność przeprowadzenia testów bezpieczeństwa, skuteczności i jakości. Przeciętnie wyprodukowanie mAb kosztuje od 650 do 750 mln dol. i trwa od 8 do 9 lat. W konsekwencji, niewielkie firmy mają małe szanse na wejście na rynek, co przemawia na korzyść dużych graczy farmaceutycznych, ze względu na ich siłę finansową i możliwości
badawcze.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum