Radziwiłł o liście bezpłatnych leków dla seniorów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2017 13:15

Ponad 370 mln zł zaoszczędziły starsze osoby dzięki liście bezpłatnych leków - powiedział w czwartek (31 sierpnia) na konferencji prasowej minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. 1 września 2017 r mija rok od wprowadzenia programu bezpłatnych leków dla seniorów.

Radziwiłł o liście bezpłatnych leków dla seniorów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podsumowując rok działania programu, szef MZ podał, że wydano w tym czasie 15 mln recept z kodem "S" blisko 2,2 mln pacjentów. W ciągu roku realizacji programu wydano 40 mln opakowań leków.

 - To jest potężna ulga, setki milionów złotych zostały w kieszeniach pacjentów - obliczamy ze to jest w tej chwili ponad 370 mln zł, które już pacjenci oszczędzili - mówił Radziwiłł.

Ocenił, że program to "zmiana fundamentalna" - "ona nie ma charakteru kosmetycznego, ona jest realizacją konstytucyjnej zasady, w której niektóre grupy obywateli musimy traktować w sposób szczególny".

Dodał, że "było rzeczą zupełnie skandaliczną i wstydliwą, że wielu starszych ludzi, schorowanych starszych ludzi odchodziło z przysłowiowym kwitkiem z apteki tylko dlatego, że nie stać ich było na wykupienie recept na leki, które zalecili im lekarze".

- Dzisiaj ta sytuacja jest zdecydowanie różna, i można powiedzieć, że to nie jest tylko kwestia komfortu, ale po prostu bezpieczeństwa tych starszych osób - dodał Radziwiłł.

Radziwiłł ocenił, że lista bezpłatnych leków pozwala leczyć bezpłatnie ogromną część pacjentów. Podał, że na liście jest 1530 pozycji (113 substancji czynnych). - To oznacza w praktyce, że przytłaczająca większość poważnych chorób, które są charakterystyczne dla wieku starszego, może być leczona tym zestawem leków - dodał.

Minister zwrócił się z apelem do lekarzy, by "zwracali uwagę, że mają do dyspozycji w swoim arsenale możliwości leki bezpłatne". - To nie są gorsze leki, to są leki najwyższej jakości i warto z nich korzystać - dodał.

Radziwiłł zaznaczył, że program się rozwija. - Program działa dobrze, w tym roku mamy 564 mln zł, w roku następnym - 643,3 mln zł, a w kolejnych latach dochodzimy do kwoty ponad 1,2 mld zł - wskazał.

Szef MZ podkreślił, że lista bezpłatnych leków dla seniorów jest rozszerzana wraz z kolejnymi edycjami listy leków refundowanych.

- Na tej liście na pierwszy rzut znalazły się głównie leki te droższe, przypisane do chorób, które zdarzają się u osób starszych, ale z każdą kolejną edycją rozszerzamy również na pozostałe leki  - powiedział Radziwiłł.

Na liście znajdują się leki dla chorych na cukrzycę (insuliny i analogi insulinowe); dla pacjentów ze zmianami neurologicznymi (leki na chorobę Parkinsona, depresję i otępienie) oraz leki stosowane w powszechnych chorobach, takich jak np. choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, jaskra, choroba zakrzepowo-zatorowa, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Program bezpłatnych leków dla seniorów obowiązuje od 1 września 2016 r. Kwota przeznaczana na jego realizację systematycznie wzrasta - w pierwszym miesiącu jego obowiązywania było to 26,2 mln zł, a w lipcu tego roku - 44,8 mln. W sumie w 2017 r. na finansowanie programu będzie przeznaczonych 564 mln zł, a rok później - 643,3 mln zł. W 2025 r. kwota ta ma sięgnąć 1,2 mld zł.

Katarzyna Lechowicz Dyl (PAP)

 

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum