Radom: tu także aptekarze przyłączą się do protestu

Autor: Gazeta.pl, DMX/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2012 19:39

Jolanta Krawczyk, szefowa radomskiej delegatury Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie zapowiada, że farmaceuci z jej miasta wezmą udział w proteście.

Właściciele aptek z Radomia, zgodnie z rekomendacjami Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA) będą zamykać od poniedziałku (16 stycznia) apteki pomiędzy godziną 13 a 14. Dodatkowo będą skrupulatnie sprawdzać poprawność wypisanych recept i w razie wątpliwości odsyłać pacjentów do lekarza, aby ten receptę poprawił albo uzupełnił - informuje portal gazeta.pl.

Jolanta Krawczyk wyjaśnia, że rząd postawił aptekarzy pod murem, zatem skoro mają być karani za najmniejszy choćby błędny przecinek, będą rzetelnie i bardzo dokładnie sprawdzać prawidłowość wypełnienia recept. Jednocześnie aptekarze zapewniają, że podczas codziennego godzinnego protestu będą wydawać leki w nagłych przypadkach.

Przypomnijmy, że w sobotę (14 stycznia) Naczelna Rada Aptekarska, na znak protestu przeciwko pozostawieniu w ustawie refundacyjnej przepisu w sprawie karania farmaceutów, którzy realizują niewłaściwie wypisane recepty postanowiła, że od godz. 13 do 14 apteki będą zamykane. Leki mają być wydawane tylko w nagłych przypadkach, zagrażających życiu. Dotyczy to m.in. ciężkich chorób przewlekłych, gdy brak przyjęcia specyfiku może mieć poważne konsekwencje, np. w nadciśnieniu tętniczym.

Rada wezwała aptekarzy do "rygorystycznego, wymaganego przez obowiązujące przepisy prawa oraz umowę z NFZ, badania formalnej poprawności recept lekarskich i wydawania leków refundowanych jedynie na podstawie recepty prawidłowo wystawionej".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum