RPD alarmuje ws. dostępu dzieci do leków psychoaktywnych

Autor: BRPD, MAK/Rynek Zdrowia • • 15 marca 2015 13:31

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak zwrócił się do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza o analizę i opracowanie propozycji rozwiązania problemu dostępności dla dzieci produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza.

RPD alarmuje ws. dostępu dzieci do leków psychoaktywnych

Problem dotyczy leków zawierających substancje, które mają działanie psychoaktywne i uzależniające lub w inny sposób mogą negatywnie wpływać na zdrowie człowieka.

- W obowiązującym stanie prawnym nie ma przepisu zakazującego małoletniemu dostępu do produktów leczniczych. Nabycie i zastosowanie produktu leczniczego wiąże się z podjęciem samodzielnej decyzji terapeutycznej. Bezsprzecznie o leczeniu dziecka decydować powinien jego prawny opiekun - apeluje Marek Michalak.

- Szereg obowiązujących w Polsce przepisów prawa wskazuje na szczególna troskę Państwa o ochronę zdrowia małoletnich. Należą do nich miedzy innymi, zakaz sprzedaży alkoholu czy papierosów - przypomina Marek Michalak.

- Związane jest to nie tylko z ochroną zdrowia dzieci, ale również faktem, iż zażywanie czy stosowanie niektórych produktów skutkuje utratą zdrowia, a co za tym idzie decyzja o ich przyjmowaniu powinna być w pełni świadoma. Uważam, ze odpowiedzialność za taką decyzję może w pełni wziąć na siebie tylko osoba dorosła, zdająca sobie sprawę z możliwych negatywnych skutków stosowania tych produktów - zaznacza.

- Choć teoretycznie dziecko może zapoznać się z treścią ulotki leku, to należy zwrócić uwagę na fakt, iż rozporządzenie Ministra Zdrowia z 26 kwietnia 2010 r. w sprawie badania czytelności ulotki nie zakłada testowania jej treści na małoletnich. Powstaje zatem wątpliwość, czy kluczowe jej elementy będą przez dziecko zrozumiałe. Wśród nich warto wymienić wskazania, sposób dawkowania, interakcje oraz działania niepożądane - wskazuje RPD.

Zwraca uwagę, że kodeks cywilny przewiduje, iż dziecko od 13. roku życia może bez zgody prawnych opiekunów zawierać umowy powszechnie zawierane w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. W stosunku do małoletniego poniżej 13. roku życia, który nie posiada zdolności do czynności prawnych, ustawodawstwo nie przewiduje ograniczeń w dostępie do leków bez recepty.

- Wypada podkreślić że wydawanie leków w aptece nie jest zwykłą umową kupna-sprzedaży tylko wiąże się z decyzją w zakresie leczenia. Okoliczności, w których farmaceuta może odmówić sprzedaży leku, nie wyczerpują potrzeb zabezpieczenia zdrowotnego małoletnich - podkreśla Marek Michalak.

Więcej: brpd.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum