Punkty apteczne walczą o swoją przyszłość

Autor: Piotr Przeniosło • • 21 grudnia 2009 06:19

Niedawno wiceminister zdrowia Marek Twardowski zapewnił w Sejmie, że resort nie zamierza likwidować punktów aptecznych i sklepów zielarskich. Dodał, że ministerstwo stara się rozwiązać problemy tych placówek w związku z listą leków, jakie mogą sprzedawać.

Punkty apteczne walczą o swoją przyszłość
W Polsce jest ponad 1300 punktów aptecznych, które stanowią około 10 procent ogólnej liczby placówek świadczących usługi farmaceutyczneFot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tymczasem właściciele punktów aptecznych zapowiedzieli wystąpienie z pozwem zbiorowym przeciwko skarbowi państwa, gdyż na liście produktów, które można w tychże punktach sprzedawać, nie znalazło się wiele leków dostępnych bez recepty, mimo że te same leki można kupić w... sklepach zielarsko-medycznych.

W Polsce jest ponad 1300 punktów aptecznych, które stanowią około 10 procent ogólnej liczby placówek świadczących usługi farmaceutyczne. Zdaniem resortu wykaz produktów dopuszczonych do obrotu m.in. w punktach aptecznych powinien być wykazem negatywnym – określać to, czego nie wolno sprzedawać i opartym na określonych substancjach, a nie obejmującym konkretne produkty.

Przy okazji dyskusji wokół wykazu pojawiło się pytanie, czy punkty apteczne są w ogóle potrzebne?

Ułatwiają dostęp do leków
Zgodnie z prawem farmaceutycznym, właścicielem punktu aptecznego może być osoba fizyczna lub prawna, a także nie mająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego. Kierownikiem takiego punktu może być farmaceuta z rocznym stażem lub technik farmaceutyczny, posiadający trzyletni staż pracy w aptekach ogólnodostępnych (czyli nie będących aptekami tworzonymi przy szpitalach lub innych zakładach opieki zdrowotnej).

Podstawową różnicą pomiędzy apteką ogólnodostępną, a punktem aptecznym jest to, iż punkty mogą być sytuowane wyłącznie na terenach wiejskich i to pod warunkiem, że nie jest tam już prowadzona apteka ogólnodostępna.

– Usługi świadczone w punktach aptecznych pokrywają się w dużej mierze z tymi w aptekach, z tą różnicą, że w punktach nie wykonuje się leków recepturowych, natomiast asortyment produktów leczniczych jest znaczne ograniczony poprzez obowiązujący od października 2009 roku wykaz ministra zdrowia – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Dominik Żyro, wiceprezes Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych RP.

Zdaniem prezesa Żyro, punkty apteczne są bardzo ważnym elementem w systemie ochrony zdrowia. Zaznacza, iż usytuowanie punktów na wsiach, zwykle przy ośrodkach zdrowia, daje pacjentom stały dostęp do produktów leczniczych zaordynowanych przez lekarza, tym samym zażycie leku następuje w miarę szybko.

– Ograniczenie asortymentu leków dostępnych w punktach aptecznych w ostatnim czasie niekorzystnie wpływa na możliwość zaopatrywania się pacjentów wiejskich w tych placówkach – uważa Dominik Żyro. – Osoby starsze, schorowane, samotne nie są bowiem w stanie pokonać kilkunastu kilometrów, by skorzystać z usług w aptece. Nie pozwala im na to albo stan zdrowia, albo sytuacja finansowa.

Tak, ale nie w tej formie
Z kolei Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej twierdzi, że punkty apteczne są potrzebne, jednak nie w obecnie funkcjonującej formie, ale jako „apteki typu C”: – Od dawna opowiadam się za tym, aby nie było takiej chimery jak punkty apteczne, które na dobrą sprawę nie wiadomo czym są... – powiedział Stanisław Piechula miesięcznikowi Rynek Zdrowia 

Prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej jestem więc zwolennikiem powrotu do podziału aptek na typy A, B, C. Te pierwsze miały największe możliwości i uprawnienia – włącznie z przygotowywaniem leków recepturowych. Apteki typu B nie musiały mieć dodatkowego pomieszczenia, w którym wyrabia się tego rodzaju leki, a więc mogły być nieco mniejsze i sprzedawały tylko leki gotowe.

– Apteki typu C mogłyby działać na wsiach, spełniać podobne wymagania jakie dzisiaj są stawiane punktom aptecznym, ale musiałby tam pracować magister farmacji. Nie oszukujmy się, technik farmaceutyczny kończy obecnie tylko szkołę policealną, więc trudno porównać jego kwalifikacje i wiedzę z osobą po ukończonych studiach wyższych – mówi prezes Piechula.

– Tak więc na wsiach nie powinno być punktów aptecznych, ale należałoby tam dopuścić funkcjonowanie małych aptek typu C, gdzie pacjent mógłby kupić wszystkie leki. Punkty apteczne oficjalnie nie zapewniają pacjentom pełnego asortymentu leków – dodaje Piechula, zauważając jednak kolejny problem do rozwiązania:

– Z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że obecnie większość punktów aptecznych w naszym kraju zapewnia pełen asortyment łamiąc przy tym prawo. Kupują w innych aptekach leki, które są roznoszone, albo wydane w tychże punktach, a to przecież jest bezsensowne rozwiązanie – podkreśla Stanisław Piechula.

Punktów aptecznych broni natomiast Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska: – Polska stoi małymi miasteczkami i wsiami, a tam takie punkty pozwalają na zaspokojenie potrzeb pacjentów, często ludzi w podeszłym wieku z chorobami przewlekłymi, którzy muszą zażywać wiele leków przepisywanych przez lekarza.

Jest jeszcze ekonomia

– Nie jest możliwe, aby na wsi działała apteka z pełnym asortymentem, która musi prowadzić system zmianowy, itd. Możemy przecież rozważyć, że aptekę chciałby założyć magister farmacji będący na emeryturze, gdzieś, powiedzmy, nieopodal własnego domu. Pozostaje jednak pytanie – jak szybko musiałby ją zamknąć? – prezes Rej zwraca uwagę na aspekt finansowy całej sprawy.

Przyznaje, że wprowadzenie wykazu zbyt ograniczającego liczbę produktów dopuszczonych do sprzedaży w punktach aptecznych jest błędem.

– Jaki byłby sens prowadzenia punktów aptecznych, skoro pacjent nie mógłby w nich kupić produktów leczniczych niezbędnych w jego terapii? – pyta prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska. – I chyba nikt nie będzie przekonywał, że punkt bez takich leków będzie przynosił dochody opierając się wyłącznie na sprzedaży kosmetyków czy suplementów diety?

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum