Publikacja wykazów refundacyjnych: częściej, ale dlaczego tak późno

Autor: LJ/rynekzdrowia.pl • • 27 stycznia 2012 19:01

Jedną ze zmian wprowadzonych przez ustawę refundacyjną jest publikowanie obwieszczeń refundacyjnych co dwa miesiące. Ale nadal zarówno dla firm, podmiotów prowadzących obrót lekiem i pacjentów, problemem są publikacje wykazów w ostatniej chwili.

Do tej pory nowelizacja wykazów odbywała się raz lub dwa razy do roku. Najnowsza ustawa weszła w życie 1 stycznia 2012 roku. Zapowiadana przez resort zdrowia nowelizacja powinna obowiązywać od 1 marca.

Na razie trwają rozmowy i negocjacje Ministerstwa Zdrowia z firmami w zakresie dopisania ich leków na wykazy refundacyjne. - Wpłynęło ponad 100 kolejnych wniosków firm farmaceutycznych w sprawie obniżek cen leków - poinformował wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

Jednak nadal, zarówno dla firm, podmiotów prowadzących obrót lekiem i pacjentów, problemem są publikacje wykazów w ostatniej chwili. Wszyscy zgodnie twierdzą, że obwieszczenia z listą leków refundowanych powinny być publikowane z wyprzedzeniem, by lekarze i pacjenci mogli zapoznać się ze zmianami.

Póki co postulat środowiska o opublikowanie w rozsądnym czasie listy leków refundowanych nie spotyka się ze zrozumieniem resortu. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku prezes Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych, Andrzej Stachnik mówił:

- Apelujemy do ministerstwa, by nowa lista została opublikowana jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, dając czas aptekarzom na zmianę cen i dostosowanie zapasów na półkach do nowych wykazów.

Lista leków refundowanych, o której mowa, została opublikowana w przeddzień jej wejścia w życie.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum