Przyjmowanie suplementów diety powinno być skonsultowane z lekarzem

Autor: KM • Źródło: Polskie Radio 2412 stycznia 2023 09:15

- Na pewno każdy przypadek jest inny, każda osoba, która chciałaby stosować suplementy, powinna wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Przyjmowanie suplementów diety powinno być skonsultowane z lekarzem
Samowolność dawkowania leków może wyrządzić nam dużą szkodę - mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • W programie 24 pytania na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odniósł się do kwestii powszechności stosowania suplementów diety takich jak witamina D czy witamina C. Był pytany, czy suplementy rzeczywiście wzmacniają odporność
  • - Na pewno każdy przypadek jest inny - zaznaczył Kraska
  • - Każda osoba, która chciałaby takie suplementy stosować, powinna wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem - dodał

Suplementy? Tylko pod kontrolą lekarza

- Każda osoba, która chciałaby takie suplementy stosować, powinna wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Dobranie dawki, na przykład, witaminy D także powinno być pod kontrolą lekarza - przestrzegał wiceminister.

- Żyjemy w takiej strefie klimatycznej, kiedy okres jesienno-zimowy jest ubogi, jeżeli chodzi o słońce - dodał. Zapytany, czy ludzie nie szkodzą sobie uderzeniowymi dawkami, ponownie zaznaczył, że "dlatego trzeba robić to pod kontrolą lekarza".

- Rzeczywiście możemy sobie wyrządzić szkodę. Myślę, że samowolność dawkowania tych leków może wyrządzić nam dużą szkodę - podkreślił Kraska.

Odpowiedzialność społeczna chorych

W rozmowie została poruszona kwestia odpowiedzialności społecznej Polaków. Kraskę zapytano, czy chorzy przestrzegają zasady, by nie pojawiać się w miejscach publicznych i nie rozprzestrzeniać czynników chorobotwórczych. Zauważono przy tym, że chorzy przychodzą do pracy z uwagi na fakt, że "różnie patrzy się na chorujących".

- To jest dość duży problem, ponieważ jeżeli jesteśmy zakażeni jakimś wirusem, czujemy, że jesteśmy chorzy i przychodzimy do pracy, to będzie niestety skutkowało tym, że zakażamy swoich kolegów w pracy. Ale wielu pracodawców dba o swoje zakłady pracy, także wprowadzając bezpłatne szczepienia na grypę, żeby także chronić pracowników przed absencją chorobową, co też odbija się na kondycji finansowej danego zakładu - podkreślił Kraska.

Miesięczny koszt grypy to 500 mln zł

Wiceminister odniósł się ponadto do informacji, jakie podała dzisiejsza Rzeczpospolita, że miesięcznie grypa kosztuje Polskę 500 milionów złotych: jest to koszt absencji, ale także leków, które kupujemy, a także porad lekarskich.

- Każda choroba, na którą chorujemy, powoduje skutki gospodarcze, ale także skutki zdrowotne. Tak samo jest w przypadku grypy: jeżeli jest taka duża absencja, wszyscy ponosimy za to koszty. Stąd nasze apele, abyśmy szczepili się przynajmniej na tym poziomie europejskim, na poziomie czterdziestu paru procent, to by było już naprawdę "coś", które także przekładałoby się nie tylko na zdrowie Polaków, ale także na wzrost działalności gospodarczej - ocenił.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze