Przepisy ustawy Apteka dla Aptekarza są omijane. Izby apelują o nowelizację

Autor: oprac. LJ • Źródło: DIA17 października 2022 14:20

Część interpretacji przepisów idzie w kierunku uznania, że wymóg "Apteki dla Aptekarza" i antykoncentracyjny jest tylko wymogiem do uzyskania zezwolenia, a nie do prowadzenia działalności w oparciu o udzielone zezwolenie - ocenia Dolnośląska Izba Aptekarska.

Przepisy ustawy Apteka dla Aptekarza są omijane. Izby apelują o nowelizację
Przepisy ustawy Apteka dla Aptekarza są omijane. Izby apelują o nowelizację Fot. Shutterstock
  • W ocenie kilku izba aptekarskich, mimo przepisów Apteki dla Aptekarza, dochodzi do niekontrolowanej koncentracji aptek, sprzecznej z brzmieniem i duchem nowelizacji ustawy prawo farmaceutyczne z 2017 roku
  • Wykładnia przepisów tej ustawy, dokonana przez sądy administracyjne, pokazuje, że ustawa wymaga pilnej nowelizacji - ocenia DIA
  • Część interpretacji przepisów idzie w kierunku uznania, że wymóg Apteki dla Aptekarza i antykoncentracyjny jest tylko wymogiem do uzyskania zezwolenia, a nie do prowadzenia działalności w oparciu o udzielone zezwolenie

Koncentracja rynku aptecznego postępuje. Potrzebna zmiana przepisów

20 września 2022 r. na posiedzeniu Dolnośląskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej podjęto uchwałę, która podkreśla brak realnego egzekwowania przepisów antykoncentracyjnych.

W ocenie Izby, dalsza niekontrolowana koncentracja aptek, sprzeczna z brzmieniem i duchem nowelizacji ustawy prawo farmaceutyczne z 2017 roku (Apteka dla Aptekarza), doprowadzi w niedługim czasie do utraty tego strategicznego sektora ochrony zdrowia.

W odpowiedzi na powyższą uchwałę i działania DIA podjęte zostały jednogłośne stanowiska w okręgowych izbach aptekarskich w Kaliszu, Bydgoszczy oraz w Szczecinie.

"Stanowi to potwierdzenie ogólnopolskiego charakteru przedstawionych zagrożeń i problemów oraz motywuje do jeszcze intensywniejszych działań zarówno ustawodawcy, odpowiedzialnych organów państwa jak i samorządu zawodu farmaceuty" - ocenia prezes DIA, Marcin Repelewicz.

Przyczynkiem do podjęcia stanowisk przez Izby jest "dające się zaobserwować zjawisko omijania przepisów tej ustawy, co powoduje nieskuteczność jej postanowień, a tym samym – niezrealizowanie celów, dla których została ona uchwalona".

- Wykładnia przepisów tej ustawy, dokonana przez sądy administracyjne, pokazuje że ustawa wymaga pilnej nowelizacji. W przeciwnym wypadku polski rynek obrotu detalicznego produktami leczniczymi zostanie wyeksponowany na przejęcie przez obcy kapitał, czemu uchwalona ponad pięć lat temu ustawa miała przeciwdziałać. To stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa lekowego polskich pacjentów - oceniają farmaceuci.

Zwracają uwagę, że część interpretacji przepisów idzie w kierunku uznania, że "wymóg Apteki dla Aptekarza i antykoncentracyjny jest tylko wymogiem do uzyskania zezwolenia, a nie do prowadzenia działalności w oparciu o udzielone zezwolenie".

Jako Rada wyrażamy przekonanie, że nie takie były intencje ustawodawcy, który w 2017 roku zdecydował się na zmianę zasad prowadzenia aptek. Uważamy, że intencje te były dokładnie odwrotne - napisali farmaceuci z DIA.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum