Przemysł farmaceutyczny w Polsce chce gwarancji przewidywalności i stabilnego rozwoju

Autor: MAK, LJ, PAP/Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2020 17:02

Refundacyjny tryb rozwojowy (RTR) to rozwiązanie, które powstało już pięć lat temu. Zaproponował je obecny premier Mateusz Morawiecki. Polegało na powiązaniu refundacji leków z działaniami progospodarczymi - przypomina Barbara Misiewicz-Jagielak, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF).

Przemysł farmaceutyczny w Polsce chce gwarancji przewidywalności i stabilnego rozwoju
Barbara Misiewicz-Jagielak w rozmowie z Rynkiem Zdrowial; FOT. PTWP

- Niestety, w zakresie RTR, jak do tej pory, poza deklaracjami ze strony rządu, nic się nie wydarzyło. Dlatego zaproponowaliśmy uproszczony RTR Plus, który jest projektem bezkosztowym, prostym i możliwym do natychmiastowego wprowadzenia - zaznacza Barbara Misiewicz-Jagielak.

Zwraca uwagę, że RTR Plus polega na tym, żeby wśród wszystkich producentów leków operujących w Polsce, wybrać tych, którym nada się miano partnera polskiego bezpieczeństwa lekowego. - Jest to taki producent, który wytwarza leki w naszym kraju - tłumaczy wiceprezes PZPPF.

I dodaje: - W zamian chcemy gwarancji przewidywalności i stabilnego rozwoju, w tym cen zgodnych z ustawą refundacyjną, a nie negocjowanych z Komisją Ekonomiczną. Chcemy też, aby partner polskiego bezpieczeństwa lekowego nie płacił tzw. pay-backu, a w przypadku leków innowacyjnych, żeby ich producent miał dodatkowe punkty przy obejmowaniu jego leku refundacją.

- Chcemy, żeby polski rząd brał przykład, między innymi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie funkcjonują mechanizmy motywujące tamtejszy przemysł farmaceutyczny do stawiania fabryk właśnie w USA. Wprowadzenie u nas analogicznych narzędzi, w tym nadawanie tytułu partnera polskiego bezpieczeństwa lekowego, ma spowodować, że firmy farmaceutyczne będą chciały inwestować w rozwijanie produkcji w Polsce, a nie w innych krajach - zaznacza wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Wypowiedź zarejestrowana została podczas Internetowego XVI Forum Rynku Zdrowia (19-20 października 2020 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum