Przełomowa decyzja w sprawie refundacji flozyn. Zmiany wejdą już 1 maja

Autor: oprac. LJ • Źródło: GdziePoLek29 kwietnia 2022 14:30

Od 1 maja 2022 roku dwa leki dla chorych na cukrzycę, które okazały się wyjątkowo skuteczne u pacjentów chorujących na serce, będą refundowane u chorych z niewydolnością serca.

Przełomowa decyzja w sprawie refundacji flozyn. Zmiany wejdą już 1 maja
Pacjenci z niewydolnością serca z refundacją flozyn. Fot. PTWP
  • Od maja będą refundowane leki dla chorych na cukrzycę, które okazały się wyjątkowo skuteczne u pacjentów z niewydolnością serca
  • Dapagliflozyna (Forxiga) i empagliflozyna (Jardiance) należą farmakologicznie do grupy inhibitorów SGLT2 (flozyn)
  • Efekty terapii po flozynach widoczne są w ciągu kilku dni lub tygodni, a nie miesięcy, jak to ma miejsce w przypadku starszych leków

Nowoczesne leki dla pacjentów z niewydolnością serca

Majowa lista leków refundowanych włącza do finansowania ze środków publicznych flozyny - leki dla chorych na cukrzycę, które okazały się wyjątkowo skuteczne u pacjentów chorujących na serce.

Od maja 2022 w przypadku dwóch leków dodano nowe wskazanie do refundacji - niewydolność serca. Chodzi o preparaty zawierające dapagliflozynę (Forxiga) oraz empagliflozynę (Jardiance) - oba związki należą farmakologicznie do grupy inhibitorów SGLT2 (flozyn).

Jak przypomina serwis GdziePoLek, wprowadzenie tych cząsteczek do wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) określane jest przez kardiologów mianem "największego osiągnięcia terapii niewydolności serca" w ostatnich latach. Ocenia się, że to leczenie może przedłużyć życie chorych na serce nawet o kilka lat oraz istotnie poprawić jego jakość.

 

Postępująca i nieuleczana choroba

Niewydolność serca to postępująca i nieuleczalna choroba, na którą w Polsce może chorować nawet 1,2 mln osób. Uważa się, że decydującą rolę, jeśli chodzi o rokowania, odgrywa czas - wczesne rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia jest szczególnie istotne. "Tymczasem efekty terapii po flozynach widoczne są w ciągu kilku dni lub tygodni, a nie miesięcy, jak to ma miejsce w przypadku starszych leków" - czytamy w informacji.

Uważa się, że obecnie najbardziej efektywna terapia niewydolności serca obejmuje stosowanie leków blokujących oś angiotensyna-aldosteron, czyli ACEi (inhibitorów konwertazy angiotensyny) lub ARNI (antagonistów receptora angiotensyny z dodatkiem inhibitora neprylizyny - np. sakubitryl plus walsartan), a także beta-adrenolityków, antagonistów receptora mineralokortykoidowego - np. spironolaktonu lub eplerenonu oraz właśnie flozyn.

Nowoczesne terapie - leki z grupy ARNI i flozyny, redukują ryzyko zgonu z przyczyn krążeniowych oraz zmniejszają prawdopodobieństwo pobytu w szpitalu z powodu niewydolności serca. Mają także efekt nefroprotekcyjny, czyli ochronny w stosunku do nerek.

Wskazania refundacyjne dla pacjentów kardiologicznych dla flozyn na majowej liście leków refundowanych są następujące: "Przewlekła niewydolność serca u dorosłych pacjentów z obniżoną frakcją wyrzutową lewej komory serca (LVEF≤40 proc.) oraz utrzymującymi się objawami choroby w klasie II-IV NYHA pomimo zastosowania terapii opartej na ACEi (lub ARB/ARNi) i lekach z grupy betaadrenolityków oraz jeśli wskazane antagonistach receptora mineralokortykoidów".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum