Przekazanie morfiny do hospicjum jest nielegalne. Pacjenci chcą to zmienić

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2017 20:24

Przekazanie morfiny do hospicjum jest nielegalne. Pacjenci chcą zmian w prawie, by nie marnowały się leki. Wymagałoby to wprowadzenia do prawa farmaceutycznego przepisu szczególnego - wyjaśnia Rzeczpospolita.

Przekazanie morfiny do hospicjum jest nielegalne. Pacjenci chcą to zmienić
Przekazanie morfiny do hospicjum jest nielegalne. Pacjenci chcą to zmienić. Fot. Archiwum

Organizacje pacjentów i hospicja regularnie odbierają telefony od rodzin zmarłych pacjentów, którzy chcieliby przekazać niewykorzystane leki innym chorym. Najczęściej chodzi o drogie leki onkologiczne i silne środki przeciwbólowe.

Aptekarze też przyznają, że pacjenci regularnie pytają ich, co zrobić z kilkoma opakowaniami morfiny czy fentanylu, zaliczanych do leków narkotycznych. W ich przypadku obrót regulują dwie ustawy - prawo farmaceutyczne i ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Prawo podchodzi do tych kwestii niezwykle restrykcyjnie. Podarowanie leków traktowane jest jak tzw. wtórny obrót lekami, którego zakazuje ustawa - Prawo farmaceutyczne.

Mariusz Politowicz, farmaceuta, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA), ostrzega, że dobra wola rodziny zmarłego może zostać uznana za próbę wprowadzenia do obrotu substancji zabronionych, prościej mówiąc - obrót narkotykami. Osoba, która je przekaże innemu choremu, może być uznana za dilera.

Potrzebna jest zmiana przepisów, która umożliwiłaby przekazywanie najbardziej potrzebnych, drogich leków innym chorym - mówi Szymon Chrostowski, były prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych (PKPO). Podobnie odpowiadają szpitale, domy pomocy społecznej czy hospicja, w których bardzo często ich brakuje.

Czytaj: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum