Prototypowy projekt e-recepta finiszuje

Autor: Rynek Aptek/Rynek Zdrowia • • 26 września 2011 13:19

Prototyp e-recepta realizowano przez pięć i pół miesiąca w powiecie leszczyńskim, w czterech placówkach medycznych i 17 aptekach. Mimo, iż pilotaż miał mały zasięg pozwolił jednak na zgromadzenie pierwszych doświadczeń.

Prototypowy projekt e-recepta finiszuje
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zleceniodawcą opracowania projektu, było Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Realizatorem - polska spółka koncernu Hewlett-Packard. W efekcie przetworzono blisko 3 tysiące recept elektronicznych.

W projekcie mogło wziąć udzial więcej podmiotów. Jednak na przeszkodzie stanęły z jednej strony obawy aptekarzy, z drugiej uwarunkowania prawne związane z wystawianiem recept.Ustawa Prawo Farmaceutyczne z 6 września 2001 roku (Dz.U. 2008 nr 45 poz. 271 z późn. zm.) przewiduje, że apteka może przekazywać dane umożliwiające identyfikację pacjenta lub lekarza wyłącznie do NFZ lub Inspekcji Farmaceutycznej, pod rygorem cofnięcia zezwolenia przez WIF. Tym samym recepta elektroniczna musi być anonimowa.

Z kolei Ustawa o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z 5 grudnia 1996 roku (Dz.U. 2008, nr 136 poz. 857 z późn. zm.) głosi, że - w sensie prawnym - recepta może istnieć wyłącznie w postaci papierowej, z własnoręcznym podpisem lekarza. Postać elektroniczna może więc być, co najwyżej, kopią recepty "właściwej".

Mimo tych ograniczeń pilotaż potwierdził, że e-recepta przynosi dużo korzyści. Dla lekarza to ułatwienie w wystawianiu recept, minimalizacja ryzyka wypisania niewłaściwych leków oraz dostęp do informacji zdrowotnych o pacjencie. E-recepta redukuje też do minimum niebezpieczeństwo wydania niewłaściwego leku przez farmaceutę. Zwiększa efektywność tego ostatniego, dzięki szybszej realizacji recept, eliminując zarazem te o powtarzających się numerach.

Znika też konieczność wypisywania zaświadczeń o częściowej realizacji. Zmniejsza się biurokracja.

Korzyściami odczuwanymi przez pacjentów są: zwiększenie bezpieczeństwa przetwarzania informacji medycznych, dostęp do historii farmakoterapii i ułatwienia związane z zakupem leków.Za rok, powinien ruszyć pilotaż e-recepty opracowany na podstawie doświadczeń zgromadzonych podczas działania prototypu.

Więcej: http://www.rynekaptek.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze