Propozycje nowelizacji: więcej niekomercyjnych badań klinicznych?

Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia • • 11 września 2015 12:17

Do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne mający wprowadzić ułatwienia dla prowadzenia badań niekomercyjnych. Jak ocenia je środowisko badaczy?

Propozycje nowelizacji: więcej niekomercyjnych badań klinicznych?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt ustawy ma na celu wprowadzenie ułatwień dla sponsorów badań klinicznych niekomercyjnych i rozwój badań naukowych w kraju poprzez zapewnienie finasowania części procedur medycznych przez NFZ - informują posłowie PO.

Od lat bowiem w Polsce liczba badań klinicznych rejestrowanych przez sponsorów niekomercyjnych jest bardzo niska: w 2011 roku takie badania stanowiły 0,6% zarejestrowanych badań klinicznych, w 2012 roku 1,7 %, w 2013 roku jedynie 0,4% badań, w 2014 roku 2%, w 2015 roku według stanu na dzień 28 lipca 2015 roku 0,4 %.

W innych państwach członkowskich Unii Europejskiej ten odsetek sięga nawet 39% wszystkich projektów (średnio 25%). 

W latach 2011-2015 w badaniach klinicznych niekomercyjnych w Polsce wzięło udział 2 927 pacjentów.  W innych państwach członkowskich zapewnione jest finansowanie badań klinicznych akademickich ze specjalnie powołanych na ten cel funduszy lub z budżetu państwa (np. ze specjalnych podatków, jak to jest we Włoszech - podatek Garattiniego).

Projekt przewiduje zmianę art. 37ca, 37k i 37ra ustawy Pf, w zakresie zapewnienia NFZ dostępu do danych związanych z badaniem klinicznym oraz finansowania świadczeń zdrowotnych przez sponsora badań klinicznych. Rozwiązania proponowane przez posłów zakładają, by sponsor niekomercyjny nie ponosił części kosztów świadczeń medycznych uczestników.

Więcej: www.rynekaptek.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum