Projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2019 16:22

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw został przyjęty na posiedzeniu rządu we wtorek (12 lutego). Zakłada zaostrzenie kar za stosowanie tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków. Teraz projekt ustawy zostanie skierowany do Sejmu.

Jak podano w uzasadnieniu, głównym problemem, który ma rozwiązać proponowana zmiana ustawy, jest zjawisko tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji i subsekwentnego wywozu produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności na terenie Polski za granicę.

Mechanizm tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji produktów leczniczych polega na nielegalnym pozyskiwaniu produktów z rynku detalicznego (aptek) przez przedsiębiorców prowadzących obrót hurtowy, w celu zbycia tak pozyskanych leków za granicę.

Zasadniczą przyczyną dochodowości tego typu działań jest to, że objęcie produktu leczniczego refundacją powoduje ustanowienie dla niego ceny urzędowej, która musi być stosowana na każdym etapie obrotu (z uwzględnieniem stosunkowo niewielkich marż hurtowych i detalicznych).

Prowadzi to do sytuacji, w której ten sam produkt leczniczy dystrybuowany jest na rynku polskim po cenie kilkukrotnie niższej niż na rynkach innych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Regulacje zapobiegające tego typu działaniom wprowadzono od 12 lipca 2015 r., niemniej jednak z praktyki funkcjonowania Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej oraz analiz rynku wynika, że rozwiązania już obowiązujące są nieskuteczne i niewystarczające.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum