Projekt listy leków refundowanych od 1 marca 2022 roku
Opublikowano projekt obwieszczenia refundacyjnego, które ma wejść w życie od 1 marca 2022 roku. Wiadomo już, że refundowane będą trzy terapie stosowane w chorobach rzadkich.

- Jest projekt listy leków refundowanych, który wejdzie w życie od 1 marca 2022 roku
- 15 lutego resort zdrowia zapowiedział od 1 marca refundację trzech terapii stosowanych w chorobach rzadkich
- Ta decyzja refundacyjna jest ważnym kamieniem milowym dla osób cierpiących na mukowiscydozę w Polsce - podkreśla Marek Macyszyn, dyrektor generalny Vertex Pharmaceuticals w Polsce
Uwagi można zgłaszać do 17 lutego 2022
Ministerstwo Zdrowia opublikował projekt listy leków refundowanych, który wejdzie w życie 1 marca 2022 roku.
Uwagi do projektu obwieszczenia Ministra Zdrowia można zgłaszać w wersji elektronicznej wyłącznie na adres e-mail: wykazy-uwagi@mz.gov.pl do 17.02.2021 r. (czwartek) do godz. 18.00.
- Podstawy limitu: apteka
- Podstawy limitu: programy lekowe i chemioterapia
- Projekt załącznika do obwieszczenia
- Zmiany cen detalicznych i dopłat pacjenta
- Zmiany urzędowych cen zbytu i nowe produkty
Podziękowania dla polskich władz za współpracę
15 lutego resort zdrowia zapowiedział od 1 marca refundację trzech terapii stosowanych w chorobach rzadkich.
Refundowany będzie lek Kaftrio u pacjentów z mukowiscydozą. Druga technologia, która będzie refundowana to Oxlumo na leczenie chorych na pierwotną hiperoksalurię typu 1. Trzecia refundowana technologia dla pacjentów z chorobą ultrarzadką to lek Translarna dla pacjentów z dystrofią mięśniową Duchenne’a.
W związku z informacją resortu zdrowia, firma Vertex, producent leku stosowanego u pacjentów z mukowiscydozą, wydała oświadczenie:
- Ta decyzja refundacyjna jest ważnym kamieniem milowym dla osób cierpiących na mukowiscydozę w Polsce. Cieszymy się, że od 1 marca 2022 roku osoby kwalifikujące się do terapii w ramach programu lekowego, będą miały teraz dostęp do leczenia nakierowanego na funkcjonowanie białka, którego mutacja stanowi bezpośrednią przyczynę ich choroby - podkreśla Marek Macyszyn, dyrektor generalny Vertex Pharmaceuticals w Polsce.
Dodał: - Stawiamy sobie za cel, aby nasze leki były dostępne dla jak największej liczby pacjentów na całym świecie. Chciałbym podziękować polskim władzom za współpracę w procesie refundacyjnym i uznanie wartości modulatorów CFTR. Ogromnie doceniamy ukierunkowane na współdziałanie zaangażowanie wszystkich osób biorących udział w podjęciu tej decyzji.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)