Projekt listy leków refundowanych od 1 marca 2022 roku

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia15 lutego 2022 18:05

Opublikowano projekt obwieszczenia refundacyjnego, które ma wejść w życie od 1 marca 2022 roku. Wiadomo już, że refundowane będą trzy terapie stosowane w chorobach rzadkich.

Projekt listy leków refundowanych od 1 marca 2022 roku
Będązmiany w wykazie leków refundowanych Fot. AdobeStock
  • Jest projekt listy leków refundowanych, który wejdzie w życie od 1 marca 2022 roku
  • 15 lutego resort zdrowia zapowiedział od 1 marca refundację trzech terapii stosowanych w chorobach rzadkich
  • Ta decyzja refundacyjna jest ważnym kamieniem milowym dla osób cierpiących na mukowiscydozę w Polsce - podkreśla Marek Macyszyn, dyrektor generalny Vertex Pharmaceuticals w Polsce

Uwagi można zgłaszać do 17 lutego 2022

Ministerstwo Zdrowia opublikował projekt listy leków refundowanych, który wejdzie w życie 1 marca 2022 roku.

Uwagi do projektu obwieszczenia Ministra Zdrowia można zgłaszać w wersji elektronicznej wyłącznie na adres e-mail: wykazy-uwagi@mz.gov.pl do 17.02.2021 r. (czwartek) do godz. 18.00.

Obwieszczenie zawiera:

  • Podstawy limitu: apteka
  • Podstawy limitu: programy lekowe i chemioterapia
  • Projekt załącznika do obwieszczenia
  • Zmiany cen detalicznych i dopłat pacjenta
  • Zmiany urzędowych cen zbytu i nowe produkty

Podziękowania dla polskich władz za współpracę

15 lutego resort zdrowia zapowiedział od 1 marca refundację trzech terapii stosowanych w chorobach rzadkich.

Refundowany będzie lek Kaftrio u pacjentów z mukowiscydozą. Druga technologia, która będzie refundowana to Oxlumo na leczenie chorych na pierwotną hiperoksalurię typu 1. Trzecia refundowana technologia dla pacjentów z chorobą ultrarzadką to lek Translarna dla pacjentów z dystrofią mięśniową Duchenne’a.

W związku z informacją resortu zdrowia, firma Vertex, producent leku stosowanego u pacjentów z mukowiscydozą, wydała oświadczenie:

- Ta decyzja refundacyjna jest ważnym kamieniem milowym dla osób cierpiących na mukowiscydozę w Polsce. Cieszymy się, że od 1 marca 2022 roku osoby kwalifikujące się do terapii w ramach programu lekowego, będą miały teraz dostęp do leczenia nakierowanego na funkcjonowanie białka, którego mutacja stanowi bezpośrednią przyczynę ich choroby - podkreśla Marek Macyszyn, dyrektor generalny Vertex Pharmaceuticals w Polsce.

Dodał: - Stawiamy sobie za cel, aby nasze leki były dostępne dla jak największej liczby pacjentów na całym świecie. Chciałbym podziękować polskim władzom za współpracę w procesie refundacyjnym i uznanie wartości modulatorów CFTR. Ogromnie doceniamy ukierunkowane na współdziałanie zaangażowanie wszystkich osób biorących udział w podjęciu tej decyzji. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze