Prognozy: 5,3 mld zł mniej zarobi branża farmaceutyczna po zmianach refundacji leków

Autor: Forbes/RynekZdrowia • • 22 lipca 2011 09:58

Nowe zasady refundowania leków spowodują, że branża farmaceutyczna zasili Narodowy Fundusz Zdrowia kwotą 5,3 mld złotych.

Prognozy: 5,3 mld zł mniej zarobi branża farmaceutyczna po zmianach refundacji leków

Na lekarstwa Polacy wydali w 2010 r. 26,2 mld zł. Pacjenci - 17,7 mld zł, NFZ  8,5mld zł. Najwięcej na leki refundowane -12,6 mld zł, do których dopłaca państwo.

 

Dlatego od stycznia 2012 r. ceny tych preparatów, po twardych negocjacjach z firmami, będzie ustalać Ministerstwo Zdrowia. Dla pacjenta ma być taniej, dla NFZ także. A lukę pokryją wszyscy gracze tej branży: producenci, dystrybutorzy i aptekarze - pisze Forbes.

 

Jak przypomina magazyn, ministerstwo postanowiło obciążyć ich po równo, wprowadzając urzędowe ceny i marże. Gazeta przytacza pesymistyczne opinie tych rynkowych graczy, że w efekcie może upaść wiele aptek i małych hurtowni, a producenci leków oryginalnych zaczną je wywozić za granicę. Beneficjentami - zdaiem gazety - będą producenci leków generycznych, skłonni obniżać ceny, by tylko zaistnieć na listach refundacyjnych.

 

Ustawa od początku była nastawiona na oszczędności. I dla rządu, i dla pacjentów, bo leki są coraz droższe. Polak wydaje na nie średnio 30-40 zł miesięcznie, nie rozróżnia jednak preparatów refundowanych od pełnopłatnych, OTC od suplementów diety.

 

Tymczasem okazuje się, że ceny leków refundowanych, są w Polsce najniższe w Europie, tylko że pacjenci dopłacają do nich najwięcej. Przyczyna: polski system opieki zdrowotnej przeznacza na refundację najmniej w Europie (ok. 66 dol. do jednego leku).

 

Dzięki nowej ustawie NFZ zamierza jeszcze bardziej zmniejszyć swoje finansowe zaangażowanie. Według instytutu badawczego IMS, w ciągu czterech lat na opodatkowaniu producentów i zabraniu marż sprzedawcom udział płatnika w finansowaniu leków refundowanych spadnie o ponad 5 mld zł.

 

Więcej: http://www.forbes.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum