Prof. Walecka: od listopada ogromne zmiany w leczeniu atopowego zapalenia skóry

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia17 listopada 2022 07:30

- Jeżeli popatrzymy na leczenie w dermatologii na świecie, to my już powoli się do tego poziomu zbliżamy, nawet można powiedzieć, że krokiem troszkę szybszym. Listopad jest bardzo szczęśliwy dla polskiej dermatologii - mówi prof. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, opisując, co się zmieniło w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS).

Prof. Walecka: od listopada ogromne zmiany w leczeniu atopowego zapalenia skóry
Prof. Irena Walecka. Fot. PTWP

 

Zmiany w programie leczenia AZS

Na korzyść zmienił się program lekowy leczenia atopowego zapalenia skóry (AZS). Jakie nowości pojawiły się w programie lekowym? Mówiła o tym prof. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, w trakcie XVIII Forum Rynku Zdrowia. To przede wszystkim włączenie dzieci i młodzieży do programu lekowego.

- Dotychczas w programie lekowym istniała możliwość kwalifikowania tylko i wyłącznie osób powyżej 18. roku życia z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry, a jak wiemy AZS to choroba, która zdecydowanie częściej dotyczy dzieci i młodzieży – mówiła prof. Walecka, konsultant wojewódzka w dziedzinie dermatologii i wenerologii dla województwa mazowieckiego. - W tym segmencie brakowało nam leczenia: oczywiście mogliśmy w jakiś sposób dzieci włączać do leczenia, ale to wymagało bardzo dużych nakładów, głównie administracyjnych, dlatego że była taka możliwość za pośrednictwem ratunkowego dostępu do technologii lekowych (RDTL, przyp. red.).

Pod koniec października pojawiło się obwieszczenie, że program zmienia się bardzo pozytywnie.

- Od listopada mamy możliwość leczenia dzieci od 6 roku życia z ciężkim atopowym zapaleniem skóry. Co chcę podkreślić: od 6 do 12 roku życia rejestracja leku dupilumab jest tylko i wyłącznie dla dzieci we wskazaniach atopowe zapalenie skóry postać ciężka. Natomiast również w tym samym programie mamy możliwość leczenia młodzieży od 12 roku życia do 18 roku życia z AZS o nasileniu ciężkim. Jeżeli chodzi o rejestrację leku dupilumab, to jest również dla młodzieży z postacią umiarkowaną, więc to jest jakby ta część której nam brakuje – mówiła prof. Walecka.

Jak wskazała ekspertka, "nie mamy w tej chwili tylko jednego leku, dlatego że dotychczas w polskim programie lekowym był jeden lek o nazwie dupilumab i jeżeli pacjent nie miał adekwatnej odpowiedzi, bądź utracił tę adekwatną odpowiedź, to praktycznie zostawała mu RDTL.

- W chwili obecnej mamy jeszcze dwa leki dodatkowo mamy upadacitinib, który jest zarejestrowany dla dzieci i młodzieży z postacią umiarkowaną do ciężkiej AZS. Natomiast w programie lekowym mamy od 12 roku życia w postaci ciężkiej AZS jeszcze baricitynib, który jest zarejestrowany w Charakterystyce Produktu Leczniczego dla osób dorosłych z postacią umiarkowaną do ciężkiej - wyjaśniła prof. Walecka. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum