×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prof. Mastalerz-Migas o bezpłatnych szczepieniach na HPV: trzeba już zacząć pracę edukacyjną

Autor: Jacek Janik • Źródło: Rynek Zdrowia18 marca 2023 12:20

Zapowiadane przez Ministerstwo Zdrowia bezpłatne szczepienia przeciwko HPV zostało przyjęte z dużym uznaniem przez ekspertów biorących udział w sesji „Szczepienia dorosłych istotnym elementem zdrowia publicznego”, w ramach VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Tym bardziej, że w tym zakresie Polska ma kilkunastoletnie opóźnienie w porównaniu z wieloma europejskimi krajami.

Prof. Mastalerz-Migas o bezpłatnych szczepieniach na HPV: trzeba już zacząć pracę edukacyjną
Na skuteczność wyszczepienia populacyjnego przeciwko HPV będą mieli wpływ lekarze i pielęgniarki POZ. Fot. Shutterstock
  • Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że od 1 czerwca ruszy program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV
  • Wokół tego gorącego i aktualnego tematu skoncentrowała się dyskusja ekspertów w czasie sesji VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych pt. "Szczepienia dorosłych istotnym elementem zdrowia publicznego"
  • Jak podkreśla dr hab. Agnieszka Mastalerz Migas, prof. UMW, konsultant krajowy w zakresie medycyny rodzinnej, szczepienie przeciwko HPV wyznaczy nową ścieżkę - będzie bezpłatne, ale nie obowiązkowe
  • Szczepienie przeciwko HPV obejmuje dzieci. Chroni je już jako osoby dorosłe m.in. przed nowotworami szyjki macicy, głowy i szyi

Duża odpowiedzialność spoczywa na lekarzach POZ

Szczepienie przeciwko HPV obejmuje co prawda dzieci, ale chroni je już jako osoby dorosłe m.in. przed nowotworami szyjki macicy, głowy i szyi.

Profesor Agnieszka Mastalerz Migas, konsultant krajowy w zakresie medycyny rodzinnej, mówi, że szczepienie przeciwko HPV wyznaczy nową ścieżkę - będzie bezpłatne, ale nie obowiązkowe

- To ważne, tym bardziej, że toczy się na ten temat wiele dyskusji, także światopoglądowych. Obowiązkowość tego szczepienia wywołałaby więcej szkody niż pożytku - zauważa konsultant krajowa ds. medycyny rodzinnej.

Jak podkreśla prof. Mastalerz-Migas to na lekarzach podstawowej opieki zdrowotnej będzie spoczywała w dużej mierze odpowiedzialność za skuteczność populacyjną szczepień przeciwko HPV. Już teraz powinna się zacząć praca edukacyjna skierowana do personelu POZ, bo choć teoretycznie wszyscy wiedzą co to jest za szczepionka, to w praktyce z tą wiedzą jest różnie.

Zdaniem konsultant krajowej w dz. medycyny rodzinnej należy ruszać z edukacją skierowaną do personelu medycznego, żeby przypomnieć lekarzom, pielęgniarkom i położnym podstawowej opieki medycznej, co to jest za szczepionka, jak ona działa i dlaczego powinniśmy nią szczepić. I to wszystko, zanim program szczepień wejdzie w życie, aby w momencie jego uruchomienia być już na niego gotowym.

Warto też zastanowić się nad sposobem gratyfikacji dla personelu POZ za czas poświęcony pacjentom na ich edukowanie i przekonywanie do szczepionki przeciwko HPV i za skuteczność takiego działania.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze