PAP/Rynek Zdrowia | 15-07-2019 16:30

Prof. Czech: czeka nas jeszcze bardzo dużo wyzwań z zakresu polityki lekowej

Czeka nas jeszcze bardzo dużo wyzwań i w obszarze legislacyjnym, i w podejmowaniu konkretnych decyzji refundacyjnych - ocenił w poniedziałek współtwórca strategicznego rządowego dokumentu "Polityka lekowa państwa 2018-2022" prof. Marcin Czech.

Prof. Marcin Czech, były wiceminiser zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową: - Dotychczas udaje się podejmować dobre decyzje refundacyjne. Fot. PTWP

W poniedziałek w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Modern Healthcare Institute wraz z redakcją portalu mZdrowie.pl, związana z podsumowaniem wdrażania "Polityki lekowej państwa 2018-2022" - dokumentu o charakterze strategicznym, który określa priorytety działań rządu w zakresie gospodarowania lekami.

Prof. Marcin Czech, były podsekretarz stanu w MZ, który uczestniczył w tworzeniu dokumentu, podkreślił w rozmowie z PAP, że celem poniedziałkowej konferencji była "ocena tego, gdzie jesteśmy w tej chwili w zakresie realizacji założeń dokumentu". Wskazał jednocześnie, że polityka lekowa państwa to "dokument systemowy, bardzo złożony, który nie dotyczy tylko leków, ale też działania bardzo wielu instytucji oraz wielu regulacji prawnych".

Tytułem podsumowania Czech ocenił, że "czeka nas jeszcze bardzo dużo wyzwań i w obszarze legislacyjnym, i w podejmowaniu konkretnych decyzji refundacyjnych".

Jak jednak zauważył, "dotychczas udaje się podejmować dobre decyzje refundacyjne". "Opcji terapeutycznych dla pacjentów jest coraz więcej i coraz szerzej lekarze mogą sięgać po terapie ratujące życie oraz zdrowie pacjentów" - mówił. Wskazał także na "dużą aktywność w obszarze prewencji oraz zmiany w prawie".

"Mamy dużo szersze możliwości działania, ale nadal pozostaje wiele wyzwań" - powiedział Czech. Tu zwrócił uwagę na dwa akty prawne - ustawę refundacyjną oraz nowelizację ustawy o zawodzie farmaceuty. Jego zdaniem dokumenty te powinny być szybciej wdrażane. Również "zmiany dotyczące m.in. chorób rzadkich powinny doczekać się szybszej realizacji". Inną kwestią, która powinna być spełniona, jest - jak wskazał prof. Czech - stworzenie systemu zachęt dla przemysłu biotechnologicznego i farmaceutycznego, które przyczyniłyby się do znaczącego wzrostu aktywności tego sektora w Polsce.

Prof. Marcin Czech przedstawił na konferencji prezentację, w której podsumował wdrażanie polityki lekowej w każdym z postawionych zadań i poszczególnych rozdziałów dokumentu. Analiza, jak czytamy w komunikacie prasowym, wykazała duży rozrzut ocen: najniższa ocena to 15 proc., a najwyższa 76 proc. Jego ostateczna, uśredniona ocena to 55 proc., czyli według szkolnego systemu ocen 3 plus.

Wśród najważniejszych, realizowanych dotychczas działań, oprócz poszerzania opcji terapeutycznych przez wdrażanie i rozszerzanie programów lekowych, uwzględnione zostało powołanie Agencji Badań Medycznych, a także zmiany legislacyjne pozwalające na zmniejszenie obciążeń biurokratycznych w planowaniu i realizacji badań klinicznych oraz wprowadzenie lepszych możliwości kontroli i ograniczenia eksportu równoległego leków.

Uchwalony we wrześniu 2018 r. dokument określa priorytety działań rządu w zakresie gospodarowania lekami w latach 2018-2022. Celem polityki lekowej - jak wskazują jej autorzy - jest zapewnienie pacjentom szerokiego dostępu do skutecznych i bezpiecznych leków oraz przejrzystego i racjonalnie działającego systemu refundacji leków, który wspiera aktywności inwestycyjne na terenie Polski i rozwój polskiej gospodarki.

PAP - Dorota Stelmaszczyk