×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prof. Andrzej Bochenek: nigdy nie reklamowałem żadnych leków ani suplementów diety!

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia01 czerwca 2022 09:30Aktualizacja: 01 czerwca 2022 09:46

Suplementy diety. Wybitny polski kardiochirurg prof. Andrzej Bochenek protestuje przeciwko bezprawnemu wykorzystaniu jego wizerunku w internetowej promocji suplementów diety. - Nigdy nie reklamowałem żadnych farmaceutyków - oświadcza zdecydowanie.

Prof. Andrzej Bochenek: nigdy nie reklamowałem żadnych leków ani suplementów diety!
Prof. Andrzej Bochenek: Nigdy nie reklamowałem żadnych leków ani suplementów diety! Fot. PTWP
  • W internecie pojawiły się reklamy suplementów diety, rzekomo polecanych przez znanego kardiochirurga prof. Andrzeja Bochenka
  • Słynny lekarz zdecydowanie zaprzecza: - Nigdy nie reklamowałem żadnych farmaceutyków! - oświadcza, a zarazem informuje, że jego wizerunek został bezprawnie wykorzystany w materiałach promujących suplementy
  • - Proszę nie kupować żadnych produktów, które są rzekomo rekomendowane przez moją osobę. Tego typu informacje są nieprawdziwe - apeluje prof. Bochenek
  • Nie mam z tymi reklamami nic wspólnego! Zresztą w jednej z promocji zostałem przedstawiony jako... neurochirurg - mówi Rynkowi Zdrowia kardiochirurg

Bezprawne wykorzystanie wizerunku prof. Andrzeja Bochenka

- Informujemy o bezprawnym wykorzystaniu wizerunku prof. Andrzeja Bochenka, wybitnego kardiochirurga, współzałożyciela Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, który jako pierwszy w Polsce wspólnie z prof. Zbigniewem Religą i z prof. Marianem Zembalą dokonał udanego przeszczepu serca - czytamy w oświadczeniu, które do redakcji Rynku Zdrowia przysłała sieć klinik American Heart of Poland (AHP).

Informacje dotyczące rzekomego polecenia przez znanego kardiochirurga suplementów diety pojawiały się m.in. na Facebooku oraz jako reklamy internetowe.

- Profesor Andrzej Bochenek nie poleca i nie promuje żadnych leków oraz suplementów swoim nazwiskiem - prawdziwe rekomendacje mogą pochodzić jedynie od Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego - podaje w swoim oświadczeniu AHP.

Do sprawy oficjalnie odniósł się także sam prof. Andrzej Bochenek. Jak podkreśla, do interwencji w tej sprawie skłoniła go troska o dobro pacjentów. Coraz częściej zgłaszały się do niego osoby, które informowały, że zakupiły polecane przez niego leki.

- Nie wiedziałem, że ktoś wykorzystuje moją osobę do promocji suplementów, do czasu, gdy zaczęli mnie informować o tym moi pacjenci. Jeden z nich wprost zapytał mnie, czy mam kupować jeden z reklamowanych produktów. Wtedy zainteresowałem się sprawą - mówi Rynkowi Zdrowia prof. Andrzej Bochenek.

I podkreśla: - Nie miałem i nie mam z tymi reklamami nic wspólnego! Mój wizerunek został wykorzystany bez mojej wiedzy. Zresztą w jednej z promocji zostałem przedstawiony jako neurochirurg, co jest oczywiście nieprawdą.

Kardiochirurg przestrzega przed przyjmowaniem niesprawdzonych leków

- W takiej sytuacji nie mogłem pozostawać bezczynny i postanowiłem zareagować. Mam nadzieję, że informacja na ten temat dotrze do jak najszerszego grona osób. Bardzo mi na tym zależy, żeby pacjenci nie kupowali preparatów, które rzekomo im polecam i mają poprawić ich stan zdrowia - tłumaczy kardiochirurg.

Prof. Andrzej Bochenek zaznacza, że osobiście nigdy nie reklamował żadnych farmaceutyków - niezależnie od tego, czy są to produkty sprzedawane w aptece, czy też są dostępne, między innymi w sklepach internetowych.

- Chciałbym wszystkich przestrzec przed przyjmowaniem niesprawdzonych leków i suplementów. Proszę nie kupować żadnych produktów, które są rzekomo rekomendowane przez moją osobę. Tego typu informacje są nieprawdziwe - apeluje specjalista.

Prof. Andrzej Bochenek, jest wybitnym kardiochirurgiem i nauczycielem akademickim. W 1988 roku stworzył I Klinikę Kardiochirurgii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Górnośląskim Centrum Medycznym SUM w Katowicach Ochojcu, którą kierował do 2013 roku. Jest współzałożycielem i konsultantem ds. kardiochirurgii sieci klinik American Heart of Poland. 5 listopada 1985 r. - wspólnie z prof. Zbigniewem Religą i prof. Marianem Zembalą - prof. Andrzej Bochenek uczestniczył w przeprowadzeniu pierwszego udanego przeszczepienia serca w Polsce.

Zasady dotyczące reklamy leków, suplementów diety i wyrobów medycznych

Przypomnijmy, że zgodnie z prawem farmaceutycznym:

  • Zabrania się reklamy produktów leczniczych wydawanych wyłącznie na receptę czy zawierających środki odurzające i substancje psychotropowe oraz umieszczonych w wykazach leków refundowanych (przepis nie dotyczy szczepień ochronnych).
  • Reklama produktu leczniczego nie może być prezentowana przez: osoby znane publicznie, naukowców, osoby posiadające wykształcenie medyczne lub farmaceutyczne lub sugerujące posiadanie takiego wykształcenia. Nie może też odwoływać się do zaleceń takich osób.

Od początku 2020 roku suplementów diety nie mogą reklamować lekarze (w tym stomatolodzy), fizjoterapeuci i farmaceuci. To efekt porozumienia nadawców w sprawie zasad rozpowszechniania reklam suplementów diety. W listopadzie 2019 r. siedzibie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji stosowny dokument podpisali przedstawiciele większości stacji telewizyjnych.

Suplement to nie jest produkt leczniczy

Reklamy muszą być opatrzone informacją, że suplement to nie produkt leczniczy. Reklam nie można też kręcić w gabinetach lekarskich ani w aptekach. Producent, kierując reklamę do emisji, za każdym razem musi złożyć formalne oświadczenie, że spełnia ona takie właśnie standardy.

Duże zmiany zaszły też W przepisach dotyczących reklamowania wyrobów medycznych (nielekowych technologii medycznych). Zgodnie z obowiązującą od 26 maja br. ustawą o wyrobach medycznych, nie można już wykorzystywać wizerunku osób wykonujących zawody medyczne, podających się za takie osoby lub przedstawiać osób prezentujących wyrób w sposób sugerujący, że wykonują taki zawód. Reklamy wyrobów medycznych nie mogą też być kierowane do dzieci.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum