Produkty oparte o mRNA w Polsce? Proces już się rozpoczął

Autor: oprac. LJ • Źródło: BioInMed30 listopada 2021 08:20

Polska branża biotechnologiczna dysponuje potencjałem naukowym i know-how, które pozwalają na przeprowadzenie badań translacyjnych i przygotowanie do produkcji, ale również na rozwój projektów opartych o technologię mRNA - ocenia BioInMed.

Dzięki wsparciu w ramach konkursu ABM, Polska może stać się w perspektywie kilkuletniej jednym z niewielu państw w Europie, które będą dysponowały własnymi możliwościami produkcyjnymi w zakresie produktów opartych o mRNA (fot. ShutterStock)
  • W konkursie Agencji Badań Medycznych ogłoszonym w maju b.r. do fazy oceny merytorycznej weszło łącznie 5 projektów
  • Dwa z nich są zgłoszone przez firmy członkowskie Polskiego Związku Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed
  • W ocenie BioInMed, polska branża innowacyjnych firm biotechnologii medycznej dysponuje potencjałem naukowym i know-how

"Konkurs Agencji Badań Medycznych na rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA jest dowodem na to, że polski rząd docenia wagę i potencjał branży biotechnologii medycznej i że chce wzmacniać możliwości rozwojowe sektora" - czytamy w komentarzu  Polskiego Związku Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed po poniedziałkowym (29 listopada) ogłoszeniu listy rankingowej firm, które otrzymają dofinansowanie.

Wyniki konkursu ABM na technologie RNA. "Jedziemy ekspresem, a nie drezyną"

Dalej czytamy: - Dzięki wsparciu w ramach konkursu, Polska może stać się w perspektywie kilkuletniej jednym z niewielu państw w Europie, które będą dysponowały własnymi możliwościami produkcyjnymi w zakresie produktów opartych o mRNA. To pierwszy i bardzo ważny krok we właściwą stronę, który w połączeniu ze zrównoważonym wsparciem projektów wykorzystujących klasyczne metody rozwoju leków przyczynia zwiększenia potencjału Polski jako ważnego partnera na mapie globalnych innowacji.

Mamy potencjał i know-how

W konkursie ogłoszonym w maju b.r. do fazy oceny merytorycznej weszło łącznie 5 projektów, w tym dwa zgłoszone przez firmy członkowskie Polskiego Związku Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed.

- Cieszymy się niezmiernie, że firmy zrzeszone w BioInMed zaznaczają swoją obecność w projektach rozwoju leków opartych na kwasach nukleinowych, co jest dziś ważnym trendem w biotechnologii medycznej, który został zapoczątkowany w latach 70. ubiegłego wieku – podkreśla Marta Winiarska, prezes BioInMed. 

Część wyłonionych do sfinansowania projektów dotyczy opracowania leków ukierunkowanych na RNA wirusowe, a więc leków przeciwko wirusom bazującym na RNA. Zaś część projektów ma na celu opracowanie platformy RNA, na której może powstawać szczepionka.

W ocenie BioInMed, polska branża innowacyjnych firm biotechnologii medycznej dysponuje potencjałem naukowym i know-how, które pozwalają nie tylko na przeprowadzenie badań translacyjnych i przygotowanie do produkcji, ale również dalszy samodzielny rozwój różnorodnych projektów opartych o technologię mRNA.

mRNA może być wykorzystywane między innymi do aktywacji układu immunologicznego w szczepionkach przeciwnowotworowych, które podaje się pacjentom onkologicznym czy do rozwoju kolejnych leków przeciwwirusowych lub szczepionek profilaktycznych, w chorobach mogących stanowić przyszłe zagrożenie epidemiologiczne.

Potrzebne kolejne konkursy

W opinii Związku, zasadne jest, aby na kanwie obecnego konkursu w porozumieniu z branżą rozpisać kolejne postępowania, które mogą się realnie przyczynić do rozwoju innowacyjnych terapii lub leków, jak też otoczenia technologii mRNA.

Ważne jest, aby w ten proces zaangażować również instytucje naukowe i firmy biotechnologiczne działające na wczesnych etapach B+R, w tym m.in. skupiające się na nowych technologiach leków, takich jak bezpośrednia ingerencja w funkcję RNA, jak też nowe metody syntezy czy stabilizacji mRNA.

Równolegle zasadne jest zaplanowanie kolejnych etapów inwestycji i wsparcia ze strony Agencji Badań Medycznych dla branży biotechnologicznej w innych obszarach. Polskie firmy dysponują zróżnicowanymi kompetencjami i dlatego warto, aby we współpracy z sektorem opracowany został plan przyszłych konkursów.

W opinii BioInMed przyszłe programy wsparcia powinny być dedykowane m.in. terapiom komórkowym, terapiom genowym, innowacyjnym terapiom biologicznym (przeciwciałom i białkom rekombinowanym), celowanym terapiom przeciwnowotworowym, wdrażaniu nowych zastosowań klinicznych komórek macierzystych, biocząsteczkom w terapiach oraz diagnostyce, biosensorom oraz nowym klasom cząsteczek wiążących w terapiach, diagnostyce i medycynie.

- Większość rozwijanych leków, jest oparta o klasyczne narzędzia farmakologiczne (np. małe związki chemiczne, białka rekombinowane), a polskie firmy z powodzeniem doprowadzają te produkty do coraz bardziej zaawansowanych faz rozwoju. Część z nich niedługo może stać się wartościowymi opcjami leczenia dla wielu pacjentów. Dlatego potrzebne jest dofinansowanie publiczne zarówno wspierające dotychczasowe metody rozwoju leków, jak i nowe kierunki – takie jak np. technologia mRNA – mówi Marta Winiarska.

11 firm biotechnologii medycznej utworzyło nową organizację

Technologia mRNA w Polsce - ABM wesprze badania

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum