Producenci leków: polski rynek jest dla nas priorytetowy

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 05 marca 2020 15:35

MZ wspólnie z krajowymi producentami leków pracuje nad zabezpieczeniem dostępu pacjentów do niezbędnych leków. Sektor farmaceutyczny zobowiązał się do zaopatrywania polskiego rynku w pierwszej kolejności - czytamy w komunikacie Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Jak przekazano Rynkowi Zdrowia w informacji z 5 marca, resort zdrowia obiecał proceduralne wsparcie dla zwiększenia produkcji leków w Polsce. Krajowi producenci zobowiązali się, że w przypadku problemów z dostępnością leków polski rynek będzie dla nich priorytetowy.

- Sytuacja na razie jest dobra, ale problem może pojawić się, jeśli szpitale i pacjenci zaczną robić zapasy na cały rok. Może to spowodować chwilowe braki leków dla potrzebujących, podczas gdy będą one zalegać w szafkach innych pacjentów lub magazynach szpitalnych - wskazał  wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski na spotkaniu (4 marca) z krajowymi producentami leków. Dodał, że resort będzie cały czas w kontakcie z krajowymi wytwórcami leków, aby reagować natychmiast na ewentualne zagrożenia.

- Krajowi producenci zapewniają o pełnej współpracy z rządem w ramach skoordynowanych działań antykryzysowych. Bezpieczeństwo Polaków jest dla nas sprawą absolutnie priorytetową. Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia pracujemy nad doraźnymi krokami, a także rozwiązaniami systemowymi, które w przyszłości przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa lekowego kraju. To ważne, że dzisiejsze kierownictwo resortu rozumie i docenia naszą rolę w systemie ochrony zdrowia - skomentował Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

- W tej wyjątkowej sytuacji chciałbym podkreślić, że jesteśmy w pełnej gotowości, aby reagować na każde potencjalne zagrożenie. Jednocześnie pragnę uspokoić i zapewnić, że nadzwyczajny tryb pracy, w żaden sposób nie obniży wysokiej jakości produktów polskich wytwórców - podkreślił Stanisław Han, wiceprezes Polskiej Izby Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych ‘’POLFARMED’’.

Krajowi producenci leków nie odnotowali do tej pory przerw w dostawach substancji czynnych wykorzystywanych do produkcji leków, jednak sytuacja jest dynamiczna i konieczne jest stałe monitorowanie oraz ścisła współpraca producentów z resortem zdrowia - podkreślono w czasie spotkania.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum