Problemy z płynnością finansową aptek: czekając na refundację...

Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2012 11:26

Farmaceuci informują o wydłużonych okresach czekania na zwrot refundacji z NFZ. To wpływa negatywnie na płynność finansową aptek.

Ustawa refundacyjna wprowadziła zmiany w zakresie elektronicznego systemu rozliczeń sprzedaży leków refundowanych. Wymiana danych o obrocie lekami refundowanymi między apteką a NFZ odbywa się za pomocą portalu NFZ, na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z 23 grudnia 2011 roku w sprawie informacji gromadzonych przez apteki oraz informacji przekazywanych NFZ.

Problemy z realizacją przepisów pojawiły się już na początku roku. NFZ ocenił w jednym z komunikatów, że rozporządzenie wymaga nowelizacji z powodu "rozbieżności między treścią rozporządzenia a budową komunikatu elektronicznego i problemami technicznymi obsługi komunikatu".

Początkowe problemy dotyczyły przesyłu danych. Później, nawet jeśli aptekarze uzyskiwali zaakceptowane zestawienie do refundacji, oprogramowanie źle podliczało i proponowało błędne zestawienia refundacyjne.

Po rozwiązaniu problemów związanych z systemem informatycznym, pojawił się problem wydłużonego czasu na zwrot refundacji. - Ustawowo termin płatności nie zmienił się, nadal jest to 15 dni, ale w praktyce termin zwrotu za refundację wydłużył się i jest trudny do przewidzenia - mówi Barbara Makuła, właścicielka aptek w Legnicy, przypominając, że system refundacji aptecznej polega de facto na kredytowaniu budżetu przez aptekarzy - farmaceuta finansuje zakup leku, wydaje go pacjentowi, a potem czeka na zwrot refundacji z NFZ.

- Opóźnione przekazanie kwot z NFZ wpływa niekorzystnie na płynność finansową aptek i trudności z rozliczaniem się z hurtowniami - dodaje.

Skąd biorą się opóźnienia? Zgodnie z ustawą refundacyjną (art. 45) oddział NFZ weryfikuje przesłane przez aptekę dane elektroniczne i przekazuje komunikat zwrotny zawierający wynik wstępnej analizy poprawności danych oraz projekt zestawienia zbiorczego w terminie 5 dni roboczych od otrzymania danych. Apteka koryguje ewentualne błędy lub inne nieprawidłowości i odsyła komunikat do NFZ. Oddział wojewódzki Funduszu ponownie ma 5 dni na weryfikację poprawionych danych.

Dopiero po tej procedurze wymiany danych, farmaceuta składa uzgodnione zestawienie zbiorcze w formie pisemnej. Od złożenia papierowego rozliczenia liczone jest 15 dni, jakie ma Fundusz na dokonanie zwrotu refundacji.

Farmaceuci zauważają, że NFZ daje sobie 10 dni na procedurę przesyłania komunikatów. - A jeśli apteka się nie zgodzi z poprawkami NFZ, czy wtedy oba podmioty będą sobie przesyłać komunikaty bez końca w okresach pięciodniowych? - zastanawia się Stanisław Piechula, wiceprezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum