Problemów z dostawami leków ciąg dalszy: może tak operować bez narkozy?

Autor: Gazeta Wyborcza Płock/ Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2009 11:46

W wielu szpitalach kończą się zapasy polstigminy, leku, który jest wykorzystywany do wybudzania pacjentów po operacjach. Jedynym jego wytwórcą jest Pliva Kraków, która właśnie przenosi produkcję na Węgry. Lek będzie dostarczać na polski rynek dopiero w 2010 r.

W niektórych szpitalach zabiegi operacyjne wykonywane są tylko w nagłych przypadkach.

- Sytuacja jest już bardzo poważna - potwierdza Witold Achciński, dyrektor ds. medycznych w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie. - Jeszcze nie odwoływaliśmy żadnych zabiegów, ale kłopot mamy. Leku wystarczy nam najwyżej do końca tygodnia. Potem, jeśli zabraknie, po prostu nie będzie można przeprowadzać operacji.
 
Nie lepiej jest w płockim Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. - Nie mamy leku, nie ma go w żadnej hurtowni - przyznaje dyrektor ds. medycznych Danuta Tarka. - Mamy zapasy, które wystarczą najwyżej na kilkanaście dni. To sytuacja nie do przyjęcia we współczesnej medycynie. Z czymś takim nie spotkałam się przez 20 lat pracy. Poinformowaliśmy o sytuacji nadzór farmaceutyczny. Złożyliśmy też wniosek o import docelowy leku.

W szpitalu w Płońsku anestezjolodzy podają pacjentom mniejsze dawki polstigminy niż dotychczas.

- Odkąd pamiętam, do wybudzania pacjentów stosowało się właśnie polstigminę. Do usypiania natomiast scolinę. Zresztą, tego drugiego leku też zaczyna brakować. Podobnie jak corhydronu czy hydrocortizonu. Producenci wynoszą się za granicę, a leki sprowadzane są dużo droższe – mówił Józef Świerczek, dyrektor placówki.

Według Gazety Wyborczej, Ministerstwo Zdrowia na razie sprawdza, jak duże zapasy leku mają hurtownie w całym kraju. Ma zainterweniować dopiero, jeśli okaże się, ze specyfiku faktycznie w nich brakuje.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum