Prezydent: zmiany w ustawie refundacyjnej idą w dobrym kierunku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2012 11:06

Prezydent Bronisław Komorowski ma nadzieję, że zaproponowane przez ministra zdrowia zmiany w ustawie refundacyjnej szybko wejdą w życie - poinformowała Irena Wóycicka, prezydencka minister.

Jak poinformowała, prezydent oczekuje, że konflikt wokół ustawy refundacyjnej zostanie szybko rozwiązany w duchu uzgodnień poczynionych w dniu 4 stycznia pomiędzy przedstawicielami lekarzy, aptekarzy, pacjentów, ministrem zdrowia i prezesem NFZ.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował w poniedziałek (9 stycznia), że resort przygotował projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, który przewiduje usunięcie przepisów dotyczących karania lekarzy.

Projekt w trybie pilnym ma trafić na wtorkowe (10 stycznia) posiedzenie rządu. Natomiast nowelizacja rozporządzenia MZ znosi obowiązek określania przez medyków stopnia odpłatności za leki mające tylko jeden poziom refundacji.

Wóycicka oceniła, że przedstawione przez Arłukowicza propozycje zmian w ustawie refundacyjnej oraz prace nad zmianą rozporządzenia "idą w dobrym kierunku".

- Prezydent ma nadzieję, że zmiany te wejdą szybko w życie. Odejście od karania lekarzy w ustawie refundacyjnej nie oznacza braku odpowiedzialności lekarzy za wypisywane recepty. Warto przypomnieć, że w innych, obowiązujących przepisach przewidziany jest nadzór NFZ nad ordynacją lekarską. W myśl tych przepisów NFZ może i występuje z regresem w stosunku do podmiotów leczniczych - zaznaczyła prezydencka minister.

Ustawa refundacyjna przewiduje (art. 48, ustęp 8), że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o przypadki wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami pacjenta.

W opublikowanym we wtorek (10 stycznia) projekcie zmian w ustawie refundacyjnej, resort zdrowia proponuje m.in. odstąpienie od konieczności zwrotu kwot nienależnej refundacji przez lekarzy w przypadku:

• wypisania recepty nieuzasadnionej udokumentowanymi względami medycznymi;
• wypisania recepty niezgodnej z uprawnieniami świadczeniobiorcy
• wypisania recepty niezgodnie ze wskazaniami zawartymi w obwieszczeniach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum