×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Prezydent podpisał ustawę o KUKE. "Apteka dla aptekarza" skierowana do TK

Autorzy: PAP; oprac. JW • Źródło: PAP08 września 2023 12:03Aktualizacja: 09 września 2023 12:17

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw; zawarte w niej przepisy Prawa Farmaceutycznego (tzw. "Apteka dla aptekarza") zostaną skierowane do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.

Prezydent podpisał ustawę o KUKE. "Apteka dla aptekarza" skierowana do TK
Tzw. Apteka dla aptekarza została skierowana do TK. Fot. Shutterstock
 • Prezydent RP Andrzej Duda - z uwagi na wagę przepisów korzystnych dla polskich przedsiębiorców, w szczególności dotyczących prowadzenia aktywności gospodarczej na Ukrainie - podpisał ustawę, która dotyczy głównie ubezpieczeń eksportowych (tzw. ustawa o KUKE)
 • Zmiany w Prawie farmaceutycznym ("Apteka dla aptekarza) zostaną skierowane do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej
 • Szczegóły będą komunikowane, gdy wniosek zostanie złożony - poinformowano w piątek, 8 września

"Apteka dla aptekarza" skierowana do Trybunału Konstytucyjnego

- Pan prezydent - z uwagi na wagę przepisów, korzystnych dla polskich przedsiębiorców, w szczególności dotyczących prowadzenia aktywności gospodarczej na Ukrainie - podjął decyzję o podpisaniu ustawy, która dotyczy głównie ubezpieczeń eksportowych. Zmiany w Prawie farmaceutycznym zostały dodane w toku prac nad projektem w Sejmie. Pan prezydent zdecydował, że te przepisy zostaną skierowane do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej - poinformowała w piątek PAP prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

Jak wskazała, do kancelarii wpłynęła w tej sprawie ogromna ilość korespondencji, zarówno wyrażająca poparcie dla rozwiązań, jak również wskazująca zastrzeżenia. Dodała, że w Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Rady ds. Ochrony Zdrowia, poświęcone zmianom w Prawie farmaceutycznym, z szerokim udziałem podmiotów zainteresowanych.

- Pan prezydent chciałby, aby Trybunał Konstytucyjny - jako jedyny uprawniony do tego organ - ocenił zgodność ustawy z Konstytucją, w szczególności pod kątem standardów stanowienia prawa - podała Paprocka. Zapowiedziała, że szczegóły będą komunikowane, gdy wniosek zostanie złożony.

Ustawa o KUKE podpisana przez prezydenta Dudę

Nowelizacja ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych rozszerza katalog ubezpieczeń, które oferuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Więcej podmiotów ma być też uprawnionych do korzystania z ubezpieczeń gwarantowanych.

Zgodnie ze zmienionymi w nowelizacji przepisami Prawa Farmaceutycznego, aptekę będzie mógł prowadzić tylko farmaceuta lub farmaceuci, a jeden podmiot może mieć najwyżej cztery apteki. Przepisy zaostrzają kary finansowe za złamanie tych zasad - będzie to od 50 tys. do 5 mln zł. Nowela daje także wojewódzkiemu inspektorowi farmaceutycznemu prawo cofnięcia zezwolenia na prowadzenie ogólnodostępnej apteki podmiotowi, nad którym nastąpiło przejęcie kontroli wbrew zakazowi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze