Prezes zamkniętej hurtowni: decyzja GIF jest zaskakująca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2011 17:06

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o zamknięciu hurtowni, które miały nielegalnie skupować leki od aptek. Andrzej Nurczyk, prezes hurtowni AN Pharmacy - jednej z zamkniętych decyzją GIF - twierdzi w rozmowie z PAP, że jego firma działa w ramach importu równoległego, określonego w prawie UE.

Prezes zamkniętej hurtowni: decyzja GIF jest zaskakująca

Zgodnie z Prawem farmaceutycznym przedsiębiorca prowadzący hurtownię może zaopatrywać się w produkty lecznicze wyłącznie od wytwórcy lub innej hurtowni farmaceutycznej.

Andrzej Nurczyk, prezes hurtowni AN Pharmacy - zamkniętej decyzją GIF - podkreślił w rozmowie z PAP, że jego firma działa w ramach importu równoległego, określonego w prawie UE. Dodał, że decyzja GIF jest dla niego zaskakująca.

- Nabywam leki w krajach, w których są one tańsze niż w Polsce, dzięki temu pacjenci mogą zaoszczędzić ok. 40 proc. wydatków. Podobnie z lekami, które kupujemy w Polsce i sprzedajemy za granicą. Nie kupujemy leków w aptekach, ale od producentów lub z innych hurtowni. Posiadamy zgodę Ministerstwa Zdrowia - powiedział Nurczyk.

Podkreślił, że decyzja GIF jest dla niego niezrozumiała.

- Jest ona wydana bez odpowiedniej wiedzy, na zasadzie, najpierw zamknijmy hurtownie, a potem będziemy szukać nieprawidłowości. Skierowałem w tej sprawie do GIF cztery pisma, ale nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Jeżeli nadal jej nie dostanę, wniosę sprawę do sądu administracyjnego. Tylko, że zanim zakończy się postępowanie, zostanę bankrutem - przedstawił swój punkt widzenia.

Import równoległy jest zgodną z prawem formą obrotu towarami pomiędzy krajami Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Hurtownie farmaceutyczne kupują leki w kraju, w którym są one tańsze, i sprzedają tam, gdzie ich cena jest wyższa. W większości przypadków umożliwia to pacjentom zakup tańszych leków. Import równoległy jest możliwy po uzyskaniu pozwolenia Ministra Zdrowia lub pozwolenia na dystrybucję równoległą wydanego przez Europejską Agencję ds. Leków (EMA).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum