Prezes ZPIFF Infarma: można wywierać wpływ na decyzje, ale zgodnie z prawem

Autor: LJ, Tygodnik Powszechny/rynekzdrowia.pl • • 02 lutego 2012 14:15

Spotkania z lekarzami nie powinny być organizowane w egzotycznych kurortach, nie powinniśmy też sponsorować wydarzeń rozrywkowych związanych z konferencjami - stwierdził Jerzy Toczyski, prezes Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma w rozmowie z TVN.

- Firma farmaceutyczna, jak każdy inny przedsiębiorca uczestniczący w życiu gospodarczym, może w sposób zgodny z prawem próbować wywierać wpływ na decyzje mające związek z jej interesami. Jest to podstawowa zasada demokracji, oparta na obywatelskim prawie petycji do władz - mówił prezes Infarmy.

Z raportu brytyjskich socjologów oceniającego polski system refundacji leków, o którym informował już portal rynekzdrowia.pl, wyłania się obraz Polski jako kraju, gdzie "słabo naszkicowane pole gry do legalnych działań" stwarza motywację do nadużyć.

Według autorów publikacji, rola Ministerstwa Zdrowa i NFZ w kształtowaniu rynku leków przez ostatnie lata ewoluowała, ale nie została do końca jasno określona. Autorzy nazwali system prawny regulujący decyzje refundacyjne w naszym kraju jako "legal terra incognita".

Ich zdaniem, to "zaproszenie" dla firm do prowadzenia nieformalnych rozmów, wywierania wpływu na decyzje urzędników z wykorzystaniem liderów opinii, stowarzyszeń pacjentów, mediów oraz placówek dyplomatycznych w Polsce.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum