Prezes UOKiK wyraził zgodę na przejęcie Euro-Apteki przez DOZ. Ale jest warunek

Autor: oprac. LJ • Źródło: UOKiK18 listopada 2021 15:23

Sieć aptek DOZ może przejąć kontrolę nad spółkami Euro-Apteka, Super Zdrowie oraz MLV18. Zgodę na koncentrację wydał prezes UOKiK. Warunkiem jest sprzedaż jednej z aptek.

Prezes UOKiK wyraził zgodę na przejęcie Euro-Apteki przez DOZ. Ale jest warunek
Szef UOKiK wyraził zgodę na koncentrację na rynku aptecznym (fot. ShutterStock)
  • Prezes UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez sieć aptek DOZ kontroli nad spółkami Euro-Apteka, Super Zdrowie oraz MLV18
  • Warunkiem jest sprzedaż jednej apteki, by zapobiec negatywnym skutkom transakcji na lokalnym rynku
  • W umowie kupna musi się znaleźć klauzula, która zagwarantuje, że inwestor będzie kontynuował w tym miejscu działalność apteczną

Prezes UOKiK wydał warunkową zgodę na koncentracje na rynku aptecznym. Spółka DOZ zarządza  m.in. aptekami „DOZ Apteki dbam o zdrowie”. Przejmowane spółki należą do grupy kapitałowej EA, która jest właścicielem aptek działających pod nazwami „Euro-Apteka” i „Polonez”.

UOKiK opublikował komunikat w sprawie zgody na koncentrację.

Zgoda uzależniona od sprzedaży jednej z aptek

Jak czytamy w informacji, przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na lokalnym rynku w Goleniowie (woj. Zachodniopomorskie). Jednocześnie możliwe było wydanie decyzji warunkowej, w której zgoda na koncentracje uzależniona jest od sprzedaży jednej z aptek.

- Przeprowadzona przez nas analiza wykazała, że sprzedaż apteki w Goleniowie zapobiegnie negatywnym skutkom transakcji na lokalnym rynku - mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Zgodnie z nałożonymi warunkami Medix będzie musiał sprzedać aptekę „Euro-Apteka” przy ul. Szczecińskiej 4a w Goleniowie. Nabywca nie może należeć do tej samej grupy kapitałowej co DOZ i musi zostać zaakceptowany przez prezesa UOKiK.

W umowie kupna musi się znaleźć klauzula, która zagwarantuje, że inwestor będzie kontynuował w tym miejscu działalność apteczną. Treść tego postanowienia również będzie wymagała aprobaty prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. DOZ będzie musiał złożyć do urzędu sprawozdanie z realizacji warunku.

Zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem Urząd przyjął, że apteki konkurują ze sobą na obszarze kilometra. Wynika to z faktu, że konsumenci najczęściej wybierają apteki w pobliżu miejsca zamieszkania, pracy lub przychodni, gdzie większość z nich chodzi pieszo. Dojeżdżają zazwyczaj jedynie mieszkańcy miejscowości, w których nie ma aptek.

Na zgodę nie mają wpływu przepisy prawa farmaceutycznego

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

W komunikacie zastrzeżono, że wydając zgodę na koncentrację prezes UOKiK może kierować się tylko i wyłącznie przepisami ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Nie może przy tym stosować innych aktów prawnych, np. prawa farmaceutycznego.

Dlatego jedyną przesłanką, w oparciu o którą szef Urzędu wydał decyzję w sprawie koncentracji, jest wpływ transakcji na konkurencję.

"Oceniając koncentrację, prezes UOKiK może zakazać transakcji, wydać zgodę na jej dokonanie bądź uzależnić zgodę od spełnienia przez przedsiębiorcę dodatkowych warunków. Wydane decyzje są ważne przez dwa lata" - czytamy w komunikacie.

Czytaj też:

Spory pomiędzy właścicielami sieci aptek a inspekcją farmaceutyczną. Raport Rzecznika MSP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum