Prezes Rychwalski: czas na dyskusję o bezpieczeństwie lekowym kraju był wystarczający, działajmy

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 26 października 2020 16:07

Od ponad czterech lat toczy się dyskusja jak wzmacniać bezpieczeństwo lekowe państwa. Tymczasem już tylko co trzeci kupowany w aptece lek pochodzi z krajowych fabryk, podczas gdy kilka lat temu - co drugi taki lek był polski. Nie dyskutujmy już, działajmy - apeluje do strony rządowej Grzegorz Rychwalski, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego - Krajowi Producenci Leków*.

Grzegorz Rychwalski, wiceprezes zarządu Polskiego Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego - Krajowi Producenci Leków: - Rozmawialiśmy 4 lata i ten czas dyskusji został już naprawdę dobrze spożytkowany. Fot. PTWP

Jak podał Grzegorz Rychwalski, z raportu dotyczącego wpływu sektora farmaceutycznego na polską gospodarkę wynika, że rodzima produkcja wyrobów farmaceutycznych generuje 4,35 mld zł przychodów budżetowych. ( Raport "Makroekonomiczny wpływ sektora farmaceutycznego na polską gospodarkę” przygotowany przez Katedrę Teorii i Analiz Systemów Ekonomicznych Uniwersytetu Łódzkiego).

- Niestety, wnioski płynące z tej analizy nie są optymistyczne. Kiedyś co drugi produkt kupowany w aptece był pochodzenia krajowego, dzisiaj - co trzeci. Udział przemysłu farmaceutycznego w PKB maleje, maleje rentowność i zmniejsza się zatrudnienie. Jeśli maleje rentowność, maleją środki, które można reinwestować - mówił wiceprezes Rychwalski.

- Dlatego po raz kolejny apelujemy o wprowadzenie mechanizmów, które początkowo nazywano refundacyjnym trybem rozwojowym, ale tak naprawdę to jest mechanizm suwerenności lekowej Polski. Od ponad czterech lat toczy się dyskusja jak tę suwerenność krajową w zakresie leków wzmacniać. 10-20 lat temu produkcja farmaceutyków i substancji czynnych została wyeksportowana do krajów azjatyckich, bo było taniej. Epidemia Covid-19, gdy pojawiły się kłopoty z dostawami stamtąd, pokazała, jak ważna jest produkcja leków w Polsce.

Nie możemy się jednak oszukiwać, że przywrócimy w Europie produkcję substancji czynnych czy farmaceutyków ponosząc tak niskie koszty jak producenci z krajów dalekoazjatyckich. Potrzebne jest zrozumienie ze strony rządowej, że tak jak płacimy za bezpieczeństwo militarne, energetyczne, tak samo bezpieczeństwo lekowe wymaga poniesienia pewnych kosztów. Pacjent polski w wielu wypadkach dzięki krajowej produkcji ma dostęp do tańszych leków. W raporcie zostało zważone, że ceny krajowych leków są niższe od odpowiedników zagranicznych.

Właśnie świat farmaceutyczny obiegła wiadomość, że jeden z dużych graczy wycofał się z Polski, sprzedał swój zakład produkcyjny w Poznaniu. My apelujemy, żeby nie dochodziło do takich sytuacji.

Producentom krajowym, a także zagranicznym lokującym swój biznes w Polsce, zależy na tym, by była zapewniona stabilność działania. Daje ją m.in. możliwość kontynuacji decyzji refundacyjnych w oparciu o ceny, nie odnosząc ich do cen najtańszych producentów dalekoazjatyckich, którzy nie ponoszą takich kosztów jak producenci polscy.

Oczekujemy zrozumienia dla naszych propozycji ze strony rządowej. Z jednej strony przemysł farmaceutyczny działa w warunkach gospodarki rynkowej, z drugiej jednak jest to branża regulowana.  

Apelujemy o docenienie znaczenia przemysłu farmaceutycznego dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa lekowego. Krajowi producenci leków przekazali kilkanaście milionów złotych na walkę z Covide -19. Podczas epidemii wszystkie wysiłki koncentrują się na tym, by preferować rynek polski, żeby zapewnić dostępność środków farmaceutycznych dla polskich obywateli.

Apelujemy, by już nie dyskutować. Rozmawialiśmy cztery lata i ten czas dyskusji został już naprawdę dobrze spożytkowany, ilość paneli i raportów poświęconych tematowi była aż nadto wystarczająca. Pora na działanie.

*Wypowiedź została zanotowana podczas Internetowego XVI Forum Rynku Zdrowia (19-20 października 2020 r.)  podczas dyskusji pt. Finansowanie podmiotów leczniczych oraz świadczeń zdrowotnych w Polsce.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum