Prezes NRA: wiedza farmaceutów nie jest w Polsce w pełni wykorzystywana

rynekaptek.pl Autor: PTWP - RynekAptek.pl • Źródło: LJ/rynekaptek.pl   • 15 kwietnia 2019 08:23

Podstawą prawną wykonywania opieki farmaceutycznej i obowiązków zawodowych będzie ustawa o zawodzie farmaceuty. Obecnie farmaceuci udzielają porad farmaceutycznych, natomiast ta ustawa jest niezbędna, aby uporządkować rolę i kompetencje farmaceutów w systemie ochrony zdrowia - mówi Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Prezes NRA: wiedza farmaceutów nie jest w Polsce w pełni wykorzystywana
Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej; FOT. Materiały prasowe

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty jest już opracowany, znajduje się na etapie konsultacji wewnątrzresortowych. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie zostanie przekazany do konsultacji społecznych

Farmaceuci mają pełne kompetencje zawodowe do udzielania porad farmaceutycznych. Kończymy ciężkie studia medyczne, uczymy się nie tylko o lekach, ale też o zdrowiu - jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie. Niestety, do tej pory potencjał naszego zawodu nie został w ogóle wykorzystany. Prawnie zostaliśmy ograniczeni do pełnienia tylko kilku zadań zawodowych, natomiast posiadamy wiedzę i umiejętności, aby polskim pacjentom udzielać porad w bardzo szerokim zakresie.

Należy podkreślić, że farmaceuta odpowiada za czynności zawodowe wykonywane w aptece, nie tylko przed sądem powszechnym, ale także przed sądem zawodowym. Nie wpuszczamy farmaceutów "w maliny", tylko chcemy, aby wykonywali więcej usług, więcej czynności na rzecz pacjenta.

Definicja opieki farmaceutycznej jest już w aktach prawnych, znajduje się w ustawie o zawodzie farmaceuty. Oczywiście ta konsultacja musi się odbywać w takim miejscu, aby zapewniała farmaceucie i pacjentowi intymność. Nie będzie to porada polegająca na bezpośrednim udzielaniu specjalistycznych wskazań. Farmaceuta musi mieć warunki do tego, aby zaopiekować się pacjentem.

Często jest tak, że pacjenci umawiają się na indywidualną rozmowę z aptekarzem w celu konsultacji, przynoszą swoje leki, dzielą się obawami związanymi z ich farmakoterapią - dokładnie w ten sposób ma wyglądać ta opieka. Będzie to proces udokumentowany, do którego wgląd będzie miał także pacjent. Farmaceuta w przypadku niepokojących sygnałów będzie współpracował z lekarzem i informował o swoich uwagach dotyczących stosowanych przez pacjenta leków. Lekarz wówczas będzie mógł skorygować proces leczenia.

Możliwość wykonywania szczepień przez farmaceutów jest jedną z propozycji wdrożenia dodatkowych usług. Serwis ten jest wykonywany w siedmiu krajach Unii Europejskiej, jak też w Kanadzie czy Australii. W wyniku wprowadzania takiego serwisu do zadań farmaceutów, zwiększyła się tam liczba osób poddających się szczepieniom.

Wypowiedź zarejestrowana podczas konferencji inaugurującej kampanię wizerunkową „Po pierwsze farmaceuta” (Warszawa, 11 kwietnia 2019 r.).

Więcej: www.rynekaptek.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum