Prezes NRA: nowela ustawy refundacyjnej nie satysfakcjonuje aptekarzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2012 17:05

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA) Grzegorz Kucharewicz powiedział w piątek (13 stycznia), że nowelizacja ustawy refundacyjnej nie satysfakcjonuje aptekarzy. W sobotę (14 stycznia) na nadzwyczajnym posiedzeniu NRA ma zdecydować o dalszych krokach, m.in. o ewentualnym proteście.

W piątek (13 stycznia) Sejm uchwalił nowelizację ustawy refundacyjnej. Posłowie nie spełnili oczekiwań NRA - nie wykreślili z ustawy refundacyjnej przepisów zakładających odpowiedzialność finansową aptekarzy za realizację błędnie wypisanych przez lekarzy recept. Prezes NRA negatywnie ocenił pozostawienie tego zapisu.

- Wątpliwości budzi też zapis dotyczący wydawania tańszych zamienników leków na receptę, a także ten dotyczący abolicji. Opinie prawników nie są jasne: nie mamy wiedzy, czy zapewnia nam on bezpieczeństwo - zaznaczył Grzegorz Kucharewicz. Dodał, że NRA podtrzymuje stanowisko, by aptekarze nie realizowali recept z błędami formalnymi, ani z dodatkowymi znakami, w tym z pieczątkami "Refundacja leku do decyzji NFZ".

Kucharewicz poinformował, że w sobotę (14 stycznia) na nadzwyczajnym posiedzeniu NRA podejmie decyzje dotyczące dalszych kroków.

- Atmosfera w aptekarzach jest już tak gorąca, że może się to skończyć różnymi formami protestu. To bardzo trudna sytuacja - podkreślił prezes NRA.

Zaznaczył również, że być może Rada zdecyduje o poparciu protestu w Kujawsko-Pomorskiem, gdzie część farmaceutów planuje w poniedziałek zamknięcie apteki na jedną godzinę. Ale możliwa jest też inna forma protestu.

Nowelizacja ustawy refundacyjnej zakłada m.in. zniesienie kar dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty oraz abolicję dla aptekarzy realizujących recepty z błędami przed dniem wejścia w życie noweli ustawy refundacyjnej.

Posłowie nie spełnili najważniejszego oczekiwania NRA - nie wykreślili z ustawy refundacyjnej przepisów zakładających odpowiedzialność finansową aptekarzy za realizację błędnie wypisanych recept. Jednak - zgodnie z nowelą - zyskali oni możliwość wnoszenia zażaleń i odwołań od decyzji kontrolerów Narodowego Funduszu Zdrowia do dyrektorów oddziałów wojewódzkich i prezesa NFZ. Wniesienie zażalenia lub odwołania będzie wstrzymywało wykonanie zaleceń pokontrolnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum