Prezes NRA: "apteka dla aptekarza" nie spowoduje wzrostu cen leków

Autor: LJ, Polskie Radio/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2017 19:03

Decyzję prezydenta (o podpisaniu ustawy "apteka dla aptekarza" - red.) traktujemy jako ogromy kredyt zaufania. Jestem w pełni przekonana, że polscy farmaceuci celująco zdadzą ten egzamin i udowodnią, że warto było nam zaufać - podkreśla w wypowiedzi dla Polskiego Radia Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Prezes NRA: "apteka dla aptekarza" nie spowoduje wzrostu cen leków

Obawy, że wzrosną ceny leków w wyniku wejścia ustawy w życie są nieuzasadnione. Ceny preparatów leczniczych powinny pozostać na takim samym poziomie.

Z bardzo dużym zaniepokojeniem śledziliśmy rozwój rynku aptecznego w Polsce. Obecnie ten rynek cechuje koncentracja i usieciowienie, co w konsekwencji mogło doprowadzić do jego monopolizacji. Apteki otwierają się w miejscach, gdzie jest dobry biznes, a nie tam, gdzie faktycznie jest zapotrzebowanie na nie.

Proponowane regulacje zawierają więc kryteria demograficzno-geograficzne, co znaczy, że apteka ma powstawać tam, gdzie jest na nią realna potrzebna - wpisane do ustawy 500 metrów między nowo tworzonymi aptekami oznacza, że każdy pacjent, nawet ten bardzo schorowany, będzie mógł swobodnie dotrzeć do placówki.

Apteki muszą być od siebie oddalone, na aptekę musi też przypadać odpowiednia liczba pacjentów. Wszystko po to, aby apteka była silną placówką ochrony zdrowia, z szerokim asortymentem leków i właściwą liczbą fachowego personelu.

Technicy farmaceutyczni natomiast są personelem pomocniczym w aptekach. Otwierają i prowadzą punkty apteczne - w tej materii nic się nie zmienia. Protest techników rozpatrywałabym w kategoriach autopromocji dlatego, że osoba, która przewodniczyła temu protestowi (10 maja), bardzo silnie chce zaistnieć w partii politycznej. Nie widzę sensu tego protestu, tym bardziej powodu, aby zawody farmaceuty i technika farmaceutycznego antagonizować.

Trzeba zwrócić uwagę, że ustawa, którą podpisał prezydent, w ogóle nie odnosi się do zawodu technika; technik tak samo jak inny przedsiębiorca, będzie mógł nadal prowadzić punkty apteczne i pracować w aptekach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum