Prezes NFZ zarzuca prof. Szczylikowi działanie na rzecz firm farmaceutycznych

Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2009 17:23

- Informuję Państwa, że w tej sprawie prof. Szczylik jest osobą kompletnie niewiarygodną, ze względu na rażący konflikt interesów - powiedział na środowej (22 kwietnia) konferencji prezes NFZ Jacek Paszkiewicz, komentując wypowiedzi prof. Cezarego Szczylika z Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego, domagającego się refundacji niektórych leków w terapii raka nerki.

Prezes NFZ zarzuca prof. Szczylikowi działanie na rzecz firm farmaceutycznych
Prezes NFZ, Jacek Paszkiewicz: - Prof. Szczylik nie działa na rzecz pacjentów, ale na rzecz firm farmaceutycznych

Prezes Paszkiewicz zaprezentował listę 15 badań klinicznych, dotyczących sutentu, nexavaru i avastinu, które są obecnie prowadzone w klinice prof. Szczylika.

– Za te badania profesor dostaje pieniądze od firm farmaceutycznych, więc nie występuje w imieniu i na rzecz pacjenta, tylko w imieniu i na rzecz firm farmaceutycznych - dodał Paszkiewicz, mówiąc, że powielane przez profesora niezgodne z prawdą informacje służą celom marketingowym.

Przed kilkoma dniami, Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski, wystosował pismo do minister zdrowia Ewy Kopacz, zarzucając resortowi i Narodowemu Funduszowi Zdrowia, że nie reagują na apele lekarzy onkologów, domagających się refundacji innych leków na raka nerki.

Mocne słowa
Opierając się na dokumentacji naukowej przekazanej przez prof. Cezarego Szczylika, Kochanowski stwierdził, że NFZ refunduje tylko jedną, nieskuteczną i obarczoną poważnymi objawami ubocznymi, terapię interferonem-alfa. Rzecznik nazwał taką politykę resortu „planową eksterminacją społeczeństwa polskiego.”
Odnosząc się do tych słów, prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, uznał je za „bardzo stanowcze i szkodliwe“. Przypomniał, że leczenie farmakologiczne nie jest jedyną formą leczenia zaawansowanego raka nerkowokomórkowego.

Po drugie, w piśmie Rzecznika Praw Obywatelskich padają sformułowania o możliwości wyleczenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum