Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia | 25-07-2017 11:32

Preparaty na bazie leczniczej marihuany mogą wkrótce być tańsze

W wyniku nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o refundacji leków, którą 20 lipca podpisał prezydent, dostęp do tzw. marihuany medycznej będzie łatwiejszy, nie trzeba jej sprowadzać z zagranicy.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jak mówi Tomasz Barszcz, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lublinie, z nieoficjalnych informacji wynika (bo treść znowelizowanej ustawy nie została jeszcze opublikowana), że apteki będą mogły sporządzać leki recepturowe z surowca, który będzie mógł być wytwarzany przez uprawnionych producentów na terenie Polski.

Zdaniem prof. Konrada Rejdaka, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neurologii oraz szefa Kliniki Neurologii w SPSK4 w Lublinie, jeśli leki będą mogły być produkowane w Polsce to na pewno wpłynie na zmniejszenie ich ceny i czasu oczekiwania. Dotychczas można było je sprowadzać wyłącznie z zagranicy za pośrednictwem Ministerstwa Zdrowia, co trwało tygodniami.

Jak wskazuje profesor, trzeba jednak pamiętać o umiarkowanych efektach klinicznych tych leków; mogą redukować objawy choroby, ale nie mogą z niej wyleczyć.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Z jej treści wynika, że takie leki nie będą objęte refundacją.

Więcej: www.dziennikwschodni.pl