Premier: zawieszenie karania lekarzy, aż będzie informatyczny wykaz ubezpieczonych

Autor: PAP, TVP Info, RR/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2012 16:07

Do czasu opracowania informatycznego wykazu osób ubezpieczonych wyrażam gotowość prac na rzecz zawieszenia mechanizmu karania lekarzy za niedokładne sprawdzenie, czy pacjent jest ubezpieczony - zadeklarował w środę (4 stycznia) premier Donald Tusk.

Jak podkreślił na konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, portalu Konsylium24 oraz Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia, "nie do zaakceptowania" są próby "otwarcia listy refundacyjnej" na możliwość przepisywania do refundacji leków spoza niej.

- Otwarte jest pole do dyskusji na temat niektórych przepisów wykonawczych czy zapisów ustawowych - dodał Tusk.

Premier zastrzegł, że nowelizacja ustawy w punkcie dotyczącym karania lekarzy jest możliwa.

Zapowiedział, że do czasu stworzenia centralnego wykazu ubezpieczonych lekarze mają obowiązek sprawdzać ubezpieczenie pacjentów, ale nie będą karani za ewentualne błędy.

- Nie wiem, jak długo potrwa przygotowanie takiego centralnego wykazu, ale będzie to jeden z priorytetów - zapewnił w środę premier.

Szef rządu zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu będzie rozmawiał w tej sprawie z prezesem NFZ Jackiem Paszkiewiczem, ministrem administracji i cyfryzacji Michałem Bonim oraz prezesem ZUS Zbigniewem Derdziukiem. Tusk zapewnił, że po tych rozmowach postara się o "zobowiązujący komunikat w sprawie".

- Chciałbym przerwać ten ciąg wieloletniej niemocy, jeśli chodzi o kompatybilny system informatyczny, którego istotną częścią będzie centralny wykaz ubezpieczonych - zaznaczył Tusk.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum