Prawo: można być aptekarzem w krajach UE bez praktyk w czasie studiów

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2011 11:00

Brak praktyk w trakcie studiów farmaceutycznych nie może stanowić powodu odmowy wydania zaświadczania o prawie wykonywania zawodu aptekarza w UE - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Prawo: można być aptekarzem w krajach UE bez praktyk w czasie studiów
"Dziennik Gazeta Prawna" przytacza wyjaśnienia NSA z 30 marca 2011 roku, że przepisy z 19 kwietnia 1991 roku o izbach aptekarskich regulują kwalifikacje do wykonywania zawodu farmaceuty.

Chodzi po pierwsze o osoby, które ukończyły w Polsce co najmniej pięcioletnie studia na kierunku farmacja w szkole wyższej (obejmujące co najmniej sześciomiesięczną praktykę zawodową w aptece) i uzyskały tytuł magistra farmacji; po drugie osoby, które ukończyły przed 1 maja 2004 roku czteroletnie lub pięcioletnie studia na kierunku farmacja w szkole wyższej i uzyskały tytuł magistra farmacji.

Wszystko to w kontekście odmowy Naczelnej Rady Aptekarskiej wydania pozytywnego zaświadczenia o tym, że uzyskany w 1997 roku dyplom ukończenia studiów na kierunku farmacja potwierdza posiadanie kwalifikacji do wykonywania zawodu farmaceuty w krajach Unii Europejskiej. W tamtych latach programy studiów nie obejmowały sześciomiesięcznej praktyki obowiązującej obecnie.

Zdaniem NSA, brak jest podstaw do wykładni wykluczającej spełnienie wymogów kwalifikacyjnych ze względu na datę ukończenia studiów i uzyskania tytułu magistra farmacji.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum